statystyki

Plebs pokazuje francuskim burżujom czerwoną kartkę

autor: Katarzyna Stańko16.12.2018, 19:00
Bruksela do końca nie zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Z wściekłości Francji peryferyjnej, która chciała być centralnym państwem Europy, rozdającym karty w całej UE.

Bruksela do końca nie zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Z wściekłości Francji peryferyjnej, która chciała być centralnym państwem Europy, rozdającym karty w całej UE.źródło: ShutterStock

Rozproszony ruch protestu ludzi z przedmieść, zubożałej klasy średniej i robotników pokazuje francuskim politykom czerwoną kartkę.

G renoble, Nicea, Paryż, Bordeaux, Montpellier. Protesty „żółtych kamizelek” trwają w każdym zakątku Francji. Tylko w ostatni weekend aresztowano ponad 1,7 tys. osób, a kilkaset zostało rannych w starciach z policją. To czwarty tydzień demonstracji i ulicznych walk. Palonych aut, rozbitych witryn, wyrywanych kostek brukowych oraz plądrowanych sklepów.

Protestów, które skłoniły polityków rządzącej partii LERM do rozważań nad wprowadzeniem w kraju stanu wyjątkowego, zaś polityczną opozycję do nawoływania do dymisji prezydenta Emmanuela Macrona. Tej żądają zresztą „żółte kamizelki” – ogromny napis „Macron démissionne” pojawił się nawet na Łuku Tryumfalnym w samym sercu Paryża. Obraźliwe dla głowy państwa graffiti pojawiają się także na innych ważnych budowlach. Bo dziś Emmanuela Macrona popiera ledwie 13 proc. Francuzów. W maju 2017 r., po wyborach, cieszył się 65-proc. zaufaniem.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • na zakręcie historii(2018-12-16 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    Od upadku tzw komuny nie było tak olbrzymich kominów płacowych w całej Europie. To "komuna" powodowała, że imperialiści musieli dzielić się z pracownikami kosmicznymi dochodami bojąc się aby blok komunistyczny nie powiększył obszaru działania o ich państwo. Wraz z upadkiem komuny upadły wszelkie ograniczenia i obecnie pracownik wytwarzający dochód otrzymuje jedną milionową tego co kasuje burżuj ......

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie