statystyki

Lepsza wieś po dobrej zmianie. Gospodynie zrzeszają się w koła dla podtrzymania lokalnej tradycji, a nie dla pieniędzy

autor: Konrad Wojciechowski15.12.2018, 16:00
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Lepią pierogi na dożynki, robią stroiki na święta i przetwory na zimę. Wiejskie gospodynie zrzeszają się w koła dla podtrzymania lokalnej tradycji, a nie dla pieniędzy, którymi teraz kusi je rząd.

W rzesień i październik to były dla premiera Mateusza Morawieckiego szczególnie ważne miesiące. Szef rządu na finiszu kampanii przed wyborami samorządowymi zjeździł polską prowincję, by pozyskać nowy elektorat. Na ostatniej przedwyborczej prostej odwiedził Wąwolnicę, Zabrodzie, Lucynów Duży, Winnicę i Golądkowo. Z ust premiera padło wiele komplementów pod adresem polskiej wsi. „Rolnictwo jest naszym oczkiem w głowie”. „Bez etosu pracy, wiary i życzliwości rolników, Polska nie byłaby i nie będzie tak silna i tak potężna, jak może być”. „Koła gospodyń wiejskich to kobiety gospodarne i wspaniałe”. Podczas tego objazdu premier reklamował nowy program aktywizacji kół gospodyń wiejskich: zwolnienie z podatku dochodowego, możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości i od 3 do 5 tys. zł w ramach „wsparcia na start”.

Rząd szybko przeszedł od słów do czynów, bo już 4 października Sejm przyjął nową ustawę o kołach gospodyń wiejskich. W myśl uchwalonych przepisów koła, które wpiszą swą działalność do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW) prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), zyskają osobowość prawną i będą mogły otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa oraz środki unijne; ale też przyjmować darowizny, spadki, zakładać związki oraz zyskać niezależność od kółek rolniczych, władz samorządowych i administracji państwowej. 27 listopada prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod tą ustawą.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

 • degustator(2018-12-15 17:46) Zgłoś naruszenie 110

  cyt"Lepią pierogi na dożynki, robią stroiki na święta i przetwory na zimę". Zapomniano również o bardzo dobrym bimbrze i super nalewkach.

  Odpowiedz
 • bałwan(2018-12-15 21:18) Zgłoś naruszenie 70

  Ja proponuję rządowi żeby też robił ustawy,rozdawał pieniadze pracowałł całymi dniami - ale ramach "dobroci i życzliwości"...Oczywiście za darmo.../

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-12-15 21:31) Zgłoś naruszenie 05

  Kont bankowych - i księgowych - nigdy za wiele , jak POmrukują mafijne menele .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie