statystyki

Pamięć o powstańcach warszawskich. Bohatera można wykorzystać, a potem porzucić

autor: Adam Pawluć, Tomasz Żółciak02.10.2018, 08:09; Aktualizacja: 02.10.2018, 08:57
Powstanie warszawskie

MPW ściśle współpracuje od lat tylko z jednym środowiskiem powstańczym, czyli Światowym Związkiem, choć Statut Muzeum jednoznacznie mówi, że „do zakresu jego działania należy m.in. integrowanie środowisk kombatanckich i żołnierskich”.źródło: Domena Publiczna

Kolejne obchody powstania warszawskiego za nami. Czy instytucje powołane do dbałości o pamięć o zrywie z 1944 r. stanęły na wysokości zadania? Muzeum Powstania Warszawskiego raczej nie. Urząd Warszawy tylko pozornie.

Muzeum Powstania kierowane od 14 lat przez Jan Ołdakowskiego w tym roku nie osiągnęło sukcesów, a ponosi odpowiedzialność za kilka kontrowersji. To konflikty z powstańcami, dzielenie środowisk kombatanckich, zwlekanie z remontem grobu gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, w związku z czym pochowano go latem do rozpadającej się mogiły. To wszystko budzi coraz więcej pytań o to, czy MPW nie wymaga głębokiej reformy.

Dzielenie powstańców

– Jestem żołnierzem Woli, Starówki i Śródmieścia. Dlaczego powstanie upadło? Dlatego że mieliśmy złych dowódców, uciekli ze Starówki, zostawili na zatracenie szpitale – mówił w tym roku na terenie MPW 95-letni kombatant, zanim został bezpardonowo odsunięty od mikrofonu przez Jana Ołdakowskiego. Dyrektor muzeum przekonywał, że powstaniec nie był wpisany na listę przemawiających. – W każdym momencie mogła zacząć się burza, więc poprosiłem, by nie przedłużać uroczystości – tłumaczył potem dyrektor. Mimo wyjaśnień część kombatantów i opinii publicznej uznała, że Ołdakowski zachował się w sposób niedopuszczalny.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie