Aptekarz przywiezie niepełnosprawnemu leki do domu i pobierze za to opłatę. Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowelizację, która ma zapewnić bezpieczeństwo takiej przesyłki - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Po protestach naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) resort zdrowia zapowiada zmianę przepisów dotyczących wysyłkowej sprzedaży leków dla niepełnosprawnych. W nowelizacji ustawy Prawo specjalistyczne, jaką w czerwcu przekazało do konsultacji społecznych Ministerstwo Sprawiedliwości, chce umożliwić dowóz leków przez aptekarzy. Farmaceuci mieliby możliwość pobierania opłat za doręczenie - czytamy w "Rz".

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o informacji w ochronie zdrowia osoby niepełnosprawne będą mogły zamówić leki na receptę przez internet, a apteka wyśle je im pocztą. Kłopot polega na tym, że - jak zauważa NRA - jest to sprzeczne z obecnym brzmieniem prawa farmaceutycznego, którego art. 103 zabrania wysyłkowej sprzedaży leków na receptę pod karą utraty zezwolenia na prowadzenie apteki - przypomina gazeta.

Proponowana korekta nie zadowala jednak farmaceutów. "Wątpię, by którykolwiek z farmaceutów znalazł czas na roznoszenie leków pacjentom, zwłaszcza że wielu z nich prowadzi jednoosobowe apteki, w których pracuje po 12 godzin" - powiedział dziennikowi Mariusz Politowicz, członek NRA i właściciel apteki w Pleszewie.