statystyki

Zmiany czasu nie da się zatrzymać od razu

autor: Magdalena Cedro03.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 03.09.2018, 07:26
zegar, czas

84 proc. obywateli UE chce zniesienia czasu zimowegoźródło: ShutterStock

Z gospodarczego punktu widzenia przestawianie zegarów straciło sens. A na organizm człowieka działa ono niekorzystnie

Koniec z przestawianiem wskazówek zegarków jesienią i wiosną – zapowiedział przed weekendem szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po tym, jak większość respondentów opowiedziała się za tym w internetowym badaniu. KE ma przedstawić wkrótce propozycję zmian w unijnym prawie.

Obecnie tę kwestię reguluje dyrektywa, która harmonizuje to, kiedy we wszystkich krajach członkowskich dokonywana jest zmiana czasu. Zgodnie z nią Europejczycy przestawiają swoje zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o jedną godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października. Wprowadzenie takich regulacji w 2000 roku uzasadniano potrzebą sprawnego funkcjonowania transportu i komunikacji oraz innych sektorów przemysłu, które wymagają długookresowego planowania. Położyło to kres nieskoordynowanemu przestawianiu zegarków w poszczególnych państwach.

Jednym z argumentów przemawiających za zmianą czasu było oszczędzanie energii na oświetlenie i ogrzewanie, bo czas zimowy oznacza więcej światła słonecznego rano w okresie zimowym, a letni – dłuższe wieczory latem. Dzisiaj nie ma jednak do końca pewności, jak zmiana czasu przekłada się na zużycie energii, ponieważ prąd używany jest do wielu innych celów i sprzęty domowe są uruchamiane bez względu na porę dnia. Tymczasem znaczenia nabierają argumenty dotyczące wpływu na zdrowie. Badania, na które również powołuje się Komisja Europejska, wskazują, że przestawianie czasu dwa razy w roku zaburza rytm biologiczny i osłabia produktywność.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie