statystyki

Turecka powtórka z Azji Wschodniej. Państwo jest zagrożone gigantycznym kryzysem

autor: Jakub Kapiszewski13.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 13.08.2018, 08:10
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoganźródło: ShutterStock

Gospodarce grozi kryzys podobny do tego, jaki dotknął kraje azjatyckie pod koniec lat 90. Sytuacji nie polepsza konflikt dyplomatyczny z USA.

Największe zmartwienie władz w Ankarze budzi spadek wartości tureckiej waluty, czyli liry. Tylko w piątek straciła ona w stosunku do dolara 16 proc. (największy, jednodniowy spadek od kryzysu w 2001 r.), a od początku roku – 70 proc. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić prawie 6,5 liry, chociaż do niedawna wystarczyły 4, a przez większość ostatniej dekady nawet 2. To duży problem dla tureckiego biznesu, który jest mocno zadłużony za granicą: do spłaty każdych 100 dol. potrzebuje teraz 650 lir. Rok temu wystarczyło 350.

Dług zagraniczny naraża gospodarkę na spiralę śmierci. Utrata zaufania inwestorów powoduje spadek wartości waluty, co sprawia, że trudniej jest spłacić zadłużenie. To z kolei szkodzi gospodarce, dokonując dalszej erozji zaufania, co wywołuje jeszcze głębszy spadek wartości waluty – tłumaczył w sobotę na łamach „The New York Timesa” Paul Krugman, noblista ekonomiczny z 2008 r. Jest on przekonany, że Turcję czeka teraz powtórka kryzysu azjatyckiego z końca lat 90. Podobnie jak teraz nad Bosforem, tam również przyczyną kryzysu była wybuchowa mieszanka nagłego spadku wartości lokalnej waluty oraz dużego zadłużenia zagranicznego.

Sygnałem utraty zaufania ze strony inwestorów jest też rentowność tureckich obligacji. Wynosi ona 20 proc. (rentowność uznawanych za solidnego dłużnika USA wynosi 3 proc.). Inny problem to inflacja, która przekroczyła 15 proc. To poziom nie notowany od ponad dekady.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie