statystyki

USA nie zamierzają oddawać Chinom Azji

autor: Bartłomiej Niedziński31.07.2018, 07:00; Aktualizacja: 31.07.2018, 07:26
Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przedstawił wczoraj plan zaangażowania gospodarczego Waszyngtonu w regionie, siłą rzeczy będący konkurencją dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przedstawił wczoraj plan zaangażowania gospodarczego Waszyngtonu w regionie, siłą rzeczy będący konkurencją dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku.źródło: ShutterStock
autor zdjęcia: ERIN SCHAFF

Mike Pompeo zapowiada amerykańskie inwestycje gospodarcze i obronę przed naciskami Pekinu.

Stany Zjednoczone, wbrew pojawiającym się obawom, nie zamierzają się wycofywać z regionu Azji i Pacyfiku ani ustępować tam pola Chinom. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przedstawił wczoraj plan zaangażowania gospodarczego Waszyngtonu w regionie, siłą rzeczy będący konkurencją dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Ogłoszona przez Donalda Trumpa polityka „America First” wzbudziła obawy w wielu krajach regionu Azji i Pacyfiku o przyszłość zaangażowania gospodarczego i militarnego USA w tej części świata, zwłaszcza że w ślad za izolacjonistyczną retoryką poszły konkretne działania, jak wypowiedzenie umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP), obniżającej stawki celne między 12 jej stronami. Wycofywanie się USA automatycznie wpychałoby mniejsze państwa regionu w gospodarczą zależność od Chin, które i tak zwiększają swoje wpływy np. przez ogłoszoną kilka lat temu Inicjatywę Pasa i Szlaku – budowę sieci szlaków lądowych i morskich łączących ten kraj z Europą. Oddanie pola Pekinowi byłoby tym bardziej niezrozumiałe, że Trump postrzega Chiny jako głównego rywala USA, a oba państwa toczą ze sobą wojnę handlową, podwyższając stawki celne na produkty drugiej strony.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie