statystyki

Mieszkania treningowe, czyli szansa dla osób niepełnosprawnych na samodzielne życie

autor: Marta Kawczyńska28.07.2018, 10:00
społeczeństwo ludzie

"Bartek przyznaje, że na próżno zwracał się o pomoc do kilkunastu osób. – Podchodził do ludzi, mówił, że jest osobą niepełnosprawną intelektualnie i prosił, żeby ktoś porozmawiał przez telefon z jego opiekunką. Niestety nikt nie chciał. To było bardzo przykre – opowiada Kosim. Dodaje, że gdy ktoś poznaje jego podopiecznych bliżej, jest im przychylny."źródło: ShutterStock

Tu nikt nie podstawi talerza z kanapkami pod nos. Trzeba je zrobić samemu. Podobnie jak pranie czy sprzątanie. Czasem trzeba też porozmawiać o trudnych sprawach, jak relacje damsko-męskie albo śmierć. Mieszkania treningowe i chronione to szansa dla osób niepełnosprawnych na samodzielne życie.

K ie dy pierwszy raz odwiedziłam t o miejsce, pomyślałam sobie, że nas tu wykończą po kilku dniach. Nasi sąsiedzi nie stronią od narkotyków i alkoholu. Bałam się, że nie zaakceptują pewnego rodzaju odmienności – mówi Danuta Kaczmarek, trener wspierający.

Był rok 2010. Lokal przy ulicy Oszmiańskiej na warszawskiej Pradze za chwilę miał się stać pierwszym w stolicy treningowym mieszkaniem dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Przez dwa lata stał pusty. – Nikt na niego nie miał pomysłu. Dopiero koordynator projektu pani Zofia Pągowska pomyślała, że można wykorzystać ten lokal w projekcie treningowym, w którym osoby niepełnosprawne uczą się samodzielności, na jakiś czas wyprowadzają się z domu i żyją swoim życiem – wyjaśnia Kaczmarek.

Baliśmy się grup mieszanych

Mieszkanie było w stanie surowym. Warszawskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną otrzymało od miasta pieniądze na jego wykończenie. – Od czasu do czasu musimy coś wyremontować i staramy się o fundusze, gdzie tylko się da. Rodzice też bardzo aktywnie włączyli się w ten projekt. W tym roku zakwalifikowano nas do „Szlachetnej Paczki”. Dostaliśmy nowe naczynia, kołdry, laptop, a nawet ekspres do kawy – mówi Kaczmarek.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie