statystyki

Pusta kasa Państwowego Instytutu Geologicznego na stulecie urodzin

autor: Karolina Baca-Pogorzelska10.07.2018, 07:37; Aktualizacja: 10.07.2018, 08:28
pieniądze, kasa, banknot

Brakuje nam polityki surowcowej państwa – napisał w raporcie NIKźródło: ShutterStock

Państwowy Instytut Geologiczny w tym roku nie podpisał żadnej umowy z NFOŚiGW na finansowanie zleconych mu projektów, więc musi zaciągać kredyty.

W przyszłym roku Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) skończy 100 lat. Pełni on obowiązki państwowej służby geologicznej i hydrogeologicznej. Zapewnia bezpieczeństwo w dziedzinie gospodarki zasobami surowców mineralnych i wód podziemnych. Pracownicy obawiają się, że instytut zostanie zlikwidowany, jeśli w życie wejdzie ustawa o Państwowej Agencji Geologicznej. Agencja ta mogłaby przejąć zadania i budżet PIG. O sprawie piszemy w DGP od maja, ale sytuacja się nie poprawia. Już dziś w kasie instytutu brakuje pieniędzy na rozliczenia delegacji i zaliczek dla pracujących w terenie geologów. Mimo to załoga weszła z dyrekcją w spór zbiorowy – domaga się po 1000 zł podwyżki dla każdego z ok. 850 pracowników (koszt ok. 12 mln zł).

– Zbiorowy układ pracy wypowiedział jeszcze poprzedni dyrektor, zarobki od 2014 r. spadają, nie ma nagród jubileuszowych ani dodatków służbowych. Nowa dyrekcja przyjęła wprawdzie regulamin pracy, ale regulaminu wynagrodzeń nadal brak – mówi DGP Rafał Janica, przedstawiciel związkowców z PIG.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • słuszny wybór(2018-07-10 09:40) Zgłoś naruszenie 21

    No a od mesjasza toruńskiego też nie było zleceń na studnie artezyjskie wód termalnych albo na źródła wody święconej do butelkowania? No to na co ten belzebub wydaje dziesiątki albo setki milionów płynące z warszawki? Po ch. przeznaczać pieniądze na badania skoro wszystko pochodzi od bozi-stwórcy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie