Prezydent: Zakładam, że przepisy ustawy o SN będą przestrzegane - tego wymaga praworządność

03.07.2018, 11:58; Aktualizacja: 03.07.2018, 13:09
Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Zakładam, że przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym będą przestrzegane, bo tego wymaga praworządność – oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Reklama

Komentarze (6)

 • Konstytucja ...(2018-07-03 12:35) Zgłoś naruszenie 42

  .... mówi co innego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tomasz_kubik@toya.net.pl(2018-07-03 13:43) Zgłoś naruszenie 41

  Praworządność wymaga, aby P. i S. zrezygnował z naruszeń Konstytucji Rzeczypospolitej wobec sensownej infrastruktury prawnej. O ile Andrzej Duda zaklina rzeczywistość, to zastanawia, na ile uwzględnia obowiązujące w Polsce prawo. Pomysł, aby o pracy sędziów Sądu Najwyższego decydowała "KRS" w niekonstytucyjnym projekcie P. i S. wobec Krajowej Rady Sądownictwa, trąci karykaturą wobec sensu funkcjonowania państwa, o którym współdecyduje prawo. O ile mówi o prawie, to nie uwzględnia artykułu 178 ustęp 1 Konstytucji, według którego sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Mówi o ustawie. Ale co z Konstytucją? Z artykułu wynika, że pracę sędziów określają ustawy, ale i Konstytucja. Według artykułu 8 ustęp 1 Konstytucji Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej. Czyli ustawa nie może być sprzeczna z Konstytucją. Według artykułu 188 punkt 1 Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach zgodności ustaw z Konstytucją. ale obecnie "radosna" twórczość P. i S. uniemożliwia konstytucyjne funkcjonowanie Trybunału. Według artykułu 183 ustęp 3 kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego trwa sześć. Przepis jest precyzyjny. Orzeczenie Trybunału byłoby zbędne. P. i S próbuje niszczyć sens obowiązywania prawa w Polsce. Andrzej Duda urąga sensowi pracy sędziów na podstawie Konstytucji i ustaw, ale ustaw zgodnych z Konstytucją. W bezprawiu, które proponuje P. i S. od dawna pobrzmiewa sens i nonsens, że "tylko" Trybunał Konstytucyjny orzeka o zgodności ustaw z Konstytucją. Wyłączność nie wynika z artykułu. W sytuacji sprzeczności ustawy z Konstytucją sędzia na podstawie artykułu 178 ustęp 1 Konstytucji ma możliwość oceny. Czyżby Andrzej Duda namawiał sędziów do sprzecznego z prawem postępowania, negując ich kompetencje na podstawie artykułu 178 ustęp 1 Konstytucji. Mieliby nie rozumować ? W imię czyich fanaberii ? Andrzej Duda i tym razem próbuje naruszyć Konstytucję, za co jest odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu.

  Odpowiedz
 • przerwa śniadaniowa(2018-07-03 14:22) Zgłoś naruszenie 41

  Postuluję do wszystkich studentów, którzy mieli okazję mieć wykłady lub ćwiczenia z Dr. Dudą vel Adrianem aby odsyłali do Kancelarii Prezydenta swoje indeksy lub wyrwane z nich kartki z jego wpisem. Tego pana czeka ostracyzm społeczny, akademicki i zawodowy.

  Odpowiedz
 • Zenon(2018-07-03 15:27) Zgłoś naruszenie 40

  Maliniak ty drętwy bucu,zacznij najpierw przestrzegać Konstytucji!!!

  Odpowiedz
 • ach(2018-07-03 15:51) Zgłoś naruszenie 00

  du(p)da ktora nie pprzestrzega konstytucji mówi o praworządności - zajadów ze śmiechu można dostać

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie