W piątek w Toruniu rozpoczęła się akcja przeciwko niewolnictwu w Afryce, w którą włączyło się osiem restauracji. Część swoich dochodów ze sprzedaży niektórych produktów przeznaczą one na pomoc ofiarom procederu handlu ludźmi. Środki trafią do Fundacji HAART Kenya.

"Cała akcja polega na zbieraniu funduszy na ratunek i rehabilitację ofiar niewolnictwa w Kenii, którym pomaga nasza organizacja. My zajmujemy się walką z handlem ludźmi w tym państwie, ale także w całej Afryce Wschodniej. Mamy schronisko dla ofiar tego procederu. Jako jedyni zajmujemy się pomocą osobom, które zostały sprzedane. Wybrani toruńscy restauratorzy zobowiązali się, że będą u nich wybrane produkty, których sprzedaż wiązała się będzie z przeznaczeniem części zysku na pomoc w naszej działalności" - powiedział PAP założyciel i dyrektor założyciel i dyrektor HAART Kenya Radek Malinowski.

Akcja potrwa do 12 lipca i włączyło się w nią 8 restauracji. Wszystkie zostały specjalnie oznaczone plakatem promującym ten projekt.

"Robimy to po raz pierwszy. Po handlu bronią i narkotykami właśnie handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym procederem dla mafii i gangów. Ten problem jest o wiele większy niż się ludziom wydaje. Co roku, jak wynika z danych ONZ, ok. 20 mln ludzi jest sprzedawanych. Polski też to dotyczy. W zeszłym roku odnotowaliśmy wyrok sądu drugiej instancji, który skazał dwóch Polaków za handel Kenijkami. W Krakowie na Starym Rynku przetrzymywali Kenijkę, którą zmuszali do prostytucji" - dodał Malinowski.

Współorganizatorem akcji jest radny miejski Prawa i Sprawiedliwości Karol Wojtasik.

"Mamy XXI wiek, a okazuje się, że typowe problemy ze średniowiecza - traktowania ludzi przedmiotowo, a nie podmiotowo - nadal są aktualne. Moja fundacja +Polska Tożsamość+ musi pomóc w takiej sprawie, bo Polacy zawsze wychodzili naprzeciw drugiemu człowiekowi, temu, który był w potrzebie. Trzeba walczyć o zmniejszenie skali tego procederu i pomagać organizacji, która ratuje te osoby - udziela im pomocy medycznej czy psychologicznej" - wskazał w rozmowie z PAP Wojtasik.(PAP)

autor: Tomasz Więcławski