Ograniczenie wywozu leków za granicę i wzmocnienie systemu nadzoru nad wytwarzaniem produktów leczniczych i obrotem nimi zawiera nowelizacja ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy prawo farmaceutyczne. Za głosowało 58 senatorów, przeciw było 7, wstrzymało się 19.

Nowelizacja, która została przygotowana przez rząd i przyjęta przez Sejm, ma m.in. na celu - poprzez ograniczenie wywozu leków za granicę – poprawić dostęp polskich pacjentów do lekarstw. Nowe przepisy mają także zapewnić lepszy dostęp do nowych terapii lekowych.

Nowelizacja daje głównemu inspektorowi farmaceutycznemu (GIF) możliwość stwierdzenia wygaśnięcia zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych. GIF będzie mógł również nie wyrazić zgody na dalsze wytwarzanie leków szczególnej kategorii, stosowanych w terapii zaawansowanej, np. w wypadku wykreślenia przedsiębiorcy z Krajowego Rejestru Sądowego albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także w razie rezygnacji z prowadzonej działalności.

W ustawie określono także odrębne wymagania dotyczące produktów leczniczych terapii zaawansowanej. Ich podawanie uznaje się za eksperyment medyczny, a więc odpowiedzialność za ich zastosowanie ponosi lekarz. W sytuacji uzasadnionego podejrzenia zagrożenia, dla jakości lub bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych istnieje możliwość przeprowadzenia inspekcji nie tylko u wytwórcy lub importera produktu leczniczego, ale także u podmiotu odpowiedzialnego lub u jego przedstawiciela.(PAP)

autor: Wocjech Kamiński