statystyki

Parafianowicz : O trupach w szafie tych, którzy rozliczą Polskę z unijnych wartości

autor: Zbigniew Parafianowicz26.06.2018, 07:14; Aktualizacja: 26.06.2018, 07:44
Zbigniew Parafianowicz

Zbigniew Parafianowiczźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Komisja Wenecka jest zaniepokojona poprawką do ustawy o wymiarze sprawiedliwości przyjętą w lipcu 2017 r., która pośrednio daje prokuraturze istotną władzę nad sędziami. W obecnej wersji art. 230 Izba Sędziów pełni jedynie rolę formalną do zatwierdzania decyzji o zawieszeniu (sędziego przez prokuraturę – red.) – tak brzmi fragment opinii o zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Nie dotyczy ona jednak działań Prawa i Sprawiedliwości.

 To analiza reform w Bułgarii, która – przewodząc w tym półroczu pracom Rady Europejskiej – przedstawiła tryb, w jakim zostanie wysłuchana Polska na mocy słynnego art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Procedurę ochrony praworządności formalnie doprecyzowało państwo, które od lat ma poważne problemy z rządami prawa i równocześnie – według raportu Transparency International za 2016 r. – jest najbardziej skorumpowanym członkiem Unii Europejskiej. Bułgaria, której wicepremier Waleri Simeonow zasłynął z wypowiedzi o Romach jako „zuchwałych, zdziczałych, człowiekopodobnych istotach”, wystąpi dziś w roli sędziego oceniającego standardy demokratyczne w Polsce. Gdyby kontrowersje dotyczyły jedynie Sofii, w zasadzie można by je przemilczeć. Problem jednak w tym, że cały szereg państw, które wcielą się w rolę recenzenta, ma swoje trupy w szafie. Kompromitujące epizody pozbawiające je prawa do przyjmowania pozy strażnika unijnych wartości.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • daniel(2018-06-27 06:16) Zgłoś naruszenie 00

    To właśnie skala upadku Polski. Osądza ją kraje które same winne nbyc na miejscu Polski.Tak wstaliśmy z kolan.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie