statystyki

Liberalizm umiera? "Ten organizm to od dawna już tylko atrapa, pusta w środku kukła"

autor: Karolina Lewestam22.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 22.06.2018, 09:07
liberalizm

Czego liberalizm wyjątkowo nie lubi, to zabobonów, zwłaszcza tych, które pozwalają jednym myśleć, że są lepsi niż drudzy – jak religia czy nacjonalizmźródło: ShutterStock

Można mieć wrażenie, że przez lata zamiast radośnie implementować kolejne założenia liberalizmu, zbiorowo czuwamy przy jego szpitalnym łożu, wpatrując się smętnie w pikający nierównym rytmem serca monitor. A może to już stypa, tylko w nawale pobożnych życzeń nikt nie zauważył, że pacjenta odłączono od aparatury?

I kto dokładnie umiera, jaka jest tożsamość pacjenta? Cóż, liberalizm, jak każda szeroka doktryna polityczna, to wiele różnych rzeczy wrzuconych do jednego wora przez różnorakie spazmy historii. Mimo to jest – choć trawi go terminalna choroba – dość spójny. Jego centralną tezą zawsze było to, że prawa każdej jednostki są najważniejsze i należy je chronić przed władzą, nawet jeśli ową władzę sprawuje większość.

Liberalizm jednak wiedział, że chronienie tych praw to niekończąca się historia, zadanie tyleż kluczowe, co mozolne, niewykonalne wręcz. Dlatego zakładał konieczność ciągłego monitorowania władzy i głębokie rozwiązania instytucjonalne – najważniejsze z nich to trójpodział władzy. Liberalizm był – jest – nowoczesny: wierzy w uniwersalny ludzki rozum; w edukację, która może stworzyć pełnych szacunku dla innych, racjonalnych obywateli, bo to szacunek dla człowieczeństwa innego jest przecież podstawą siły liberalnego prawa. Wierzy też w naukę, która przyniesie rozwiązanie problemów ludzkości; w mierzalne rezultaty, w racjonalizację procesów. Wierzy w wolny rynek, ale bez przesady – tylko do momentu, w którym wolny rynek zdradza sprawiedliwość, na przykład gwałcąc prawo jednostek do godnego życia czy odmawiając im równych szans.

Czego liberalizm wyjątkowo nie lubi, to zabobonów, zwłaszcza tych, które pozwalają jednym myśleć, że są lepsi niż drudzy – jak religia czy nacjonalizm. Oj, nacjonalizm – ten jest szczególnie podejrzany, bo liberalizm dobrze pamięta wiek XX, w którym pewien niekontrolowany nacjonalistyczny zryw skończył się obozami koncentracyjnymi.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (6)

 • abcd(2018-06-22 11:52) Zgłoś naruszenie 51

  "Niemcy nie potrafią przyznać, że problemem nie jest zjawisko nacjonalizmu, tylko jego niemiecka odmiana." Roger Scruton

  Odpowiedz
 • t(2018-06-22 12:36) Zgłoś naruszenie 41

  Liberalizm poległ, bo to był liberalizm reglamentowany oparty na fundamencie lobbowanego prawa. Jak można mówić o liberalizmie, a tworzyć państwo w którym są uprzywilejowane grupy społeczne i brak wolności.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-06-23 09:27) Zgłoś naruszenie 40

  .........Liberalizm ,liberałowie ,niektórzy z Was twierdzą socjalizm a ja twierdze POwinni byc scigani jak przestepcy przeciw ludzkości ,jak ludobójcy zabijający innych współobywateli ,a każdy z nich kierowany do obozu pracy -łagrów....Jedyne co POtrafią to kraść ,trwonić ,przepijać i hulać. Balcerowicz ,Kredyty mieszkaniowe bająsko oprocent na rzecz Banków topiąc ludzi z Książeczkami Mieszkaniowymi oproc niżej niż wkłady a-vista. Niektórzy w 1991r otrzymali już nic nie warte wypłaty i zaciskanie robotnikom pasa a sobie popuszczał. Czas by było Mu zacisnąć ale na szyi. Tusk z mafią POmyleńców przy władzy...pili wódkę , " a jak jej za komuny brakło to kolega .... dostarczył dobrej jakości maryche" ogłosił:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i czasu pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych ,w soboty i swieta które za komuny były norma -bez dni zamiennie wolnych!. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r i .oto ironia losu: syn Tuska jak słyszeliśmy z przesłuchania komisji ds AmbGold inkasował 7000zł za jak to podsumowała przewodnicząca komisji śledczej Pani Wasserman - mailowanie i figurowanie a w tym czasie jego tatuś Donald jako Premier, POlitycznie okradał cynicznie z wypracowanego już wcześniejszego wieku emerytalnego kiedyś wcześnie młodo- zatrudnianych obywateli .. Czyż to nie jest sk.rw..........od tego Słoneczka i cyniczne szyderstwo ze społeczeństwa., a Wy się jeszcze nad nim pochylacie –no bez jaj. Lepiej się spytajcie kiedy Tusk znajdzie się za kratami gdzie jego od dawna miejsce za same tylko słowa o II filarze:.„Udowodnijcie Mi że te --dziedziczone --składki są Wasze”.i przywłaszczenie ich na potrzeby jego potrzeb POlitycznych. .

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2018-06-22 23:08) Zgłoś naruszenie 10

  Ustrój w którym wszechwładni i wszechwiedzący urzędnicy dostają do ręki kolejne prawa nigdy nie był i nie jest liberalizmem, to socjalizm. Nie dość, że narzuca obywatelowi jak ma żyć, jakich żarówek wolno mu używać i jaką moc może mieć silnik w jego odkurzaczu, to jeszcze ustalają autorytatywnie co może wydostać się z rury wydechowej jego samochodu. Prywatnym firmom narzuca się regulacje które ograniczają lub zmuszają je do określonego działania. Co najśmieszniejsze nikogo nie interesuje co inżynierowie zrobią by ich produkty spełniły nowe normy. Producenci mają się dostosować, potem jest zdalnie sterowane zdziwienie i oburzenie, że konstruktorzy fałszują wyniki testów. Urzędnik decyduje kogo prywatny przedsiębiorca musi obsłużyć, a komu powinien usługi odmówić, narzuca parytety regulujące nabór i skład pracowników. Jesteśmy inwigilowani przy cichej akceptacji państwa na każdym kroku. RODO to listek figowy, którym ma przyciągnąć wzrok i udowodnić, że nie jesteśmy nadzy i bezbronni. Za chwilę skończy się era cichej kontroli internetu, pójdziemy drogą przetartą przez Chińczyków i Rosjan, gdzie cenzura działa oficjalnie "w interesie obywateli". O czym chcecie mnie przekonać? Nawet po śmierci moje organa są łakomym kąskiem dla transplantologów, o ile nie zadbam za życia, by nie stać się ofiarą współczesnego kanibalizmu. Gdzie są w ogóle te wszystkie reklamowane "prawa jednostki" w świecie w którym na skuteczną ochronę prawną stać tylko najbogatszych?

  Odpowiedz
 • Kuba(2018-06-25 07:08) Zgłoś naruszenie 00

  -----------Ostatnio widziałem na szpaltach internetowych Gazety Prawnej zdjecie gęby Donalda Tuska. Nie wiedziałem czy się wyrzygać czy napluć ale to moj komputer ,nie tego ludzkiego ******a. Dobrze tu Ktoś to co czuje opisał>ogłosił:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i czasu pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych ,w soboty i swieta które za komuny były norma -bez dni zamiennie wolnych!. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r i--na szczęście zaraz gazeta je zlikwidowała.

  Odpowiedz
 • ???? R(2018-06-23 18:40) Zgłoś naruszenie 00

  TAK TRAKTOWANO WTEDY NARUD A TERAZ WYMAGA SIE OD RZODZOCYCH DAJCIE NAM KASE W CZESNIEJ ZA PO BYLO KRUTKO TUSK MOWIL JAK WAM DAMY TO INNYM NIE DAMY.KROILI NAS JAK TYLKO SIE DALO TERAZ SO TEGO SKUTKI A WYCHODZI SCHETYNA I POWTARZA PO CZASKOWSKIM ZE BEDO ZAMRORZONE PIENIODZE NA CZAS JAK ONI WYGRAJO.JAK ZLODZIEJE SIE NIE WSTYDZO OKRADALI8 LATSWOJ NAROD SWOJ KRAJ I UDAJO POLACY NIC SIE NIE STALO.HAMSTWO TYCH LUDZI NIE ZNA GRANIC ONI MYSLO ZE NARUD JEST GLUPI.KONIEC Z PO PSL IJESZCZE Z SLD I NOWOCZESNO.BO KTO NARUD SZKALUJE SAM SOBIE NA TWARZ I RODZINIE PLUJE.MOZE WASZA RODZINNA NIE PAMIETA TO TRZEBA PRZYPOMNIEC130 MILIJARDOW Z OFE 240 MILIJARDOW Z WATU WSZYSTKIE AFERY AMBER-GOLD-ZLODZIEJSKA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE.PONAD40 TYSIECY LUDZI MAFJA WYRZUCILA NA BRUK.TASMY PRAWDY POKAZALY JAK BAWILI SIE BOSOWIE Z PO A KASA WYCIEKALA.ONI JESZCZE PO TYM WSZYSTKIM ZWRACAJO RZODZOCYM UWAGIE I STRASZO TO JEST HANBA!!! DLA TYCH WSZYSTKICH JUDASZY.JAK WYCHODZI CZLOWIEK CO NISZCZYL POLSKIE I NARUD I MOWI ZE ZAGRORZONA JEST DEMOKRACJA TO KIM ON JESTCZLOWIEKIEM PUTYNA CZY MURZYNA.LUDZIE KTORZY WALCZYLI MOWIO KRUTKO TO NIE JEST RZOD KTORY UZDROWI BO PO PSL TO KARYJEROWICZE LICZY SIE TYLKO KASA CZY TO NA LEWO CZY NAPRAWO.ZLIKWIDUJEMY PO PSL SLD NOWOCZESNO I TO WKRUTCE. TO ZALEGLOSCI OD27 LAT TAK TRAKTOWANO WTEDY NARUD A TERAZ WYMAGA SIE OD RZODZOCYCH DAJCIE NAM KASE W CZESNIEJ ZA PO BYLO KRUTKO TUSK MOWIL JAK WAM DAMY TO INNYM NIE DAMY.KROILI NAS JAK TYLKO SIE DALO TERAZ SO TEGO SKUTKI A WYCHODZI SCHETYNA I POWTARZA PO CZASKOWSKIM ZE BEDO ZAMRORZONE PIENIODZE NA CZAS JAK ONI WYGRAJO.JAK ZLODZIEJE SIE NIE WSTYDZO OKRADALI8 LATSWOJ NAROD SWOJ KRAJ I UDAJO POLACY NIC SIE NIE STALO.HAMSTWO TYCH LUDZI NIE ZNA GRANIC ONI MYSLO ZE NARUD JEST GLUPI.KONIEC Z PO PSL IJESZCZE Z SLD I NOWOCZESNO.BO KTO NARUD SZKALUJE SAM SOBIE NA TWARZ I RODZINIE PLUJE.MOZE WASZA RODZINNA NIE PAMIETA TO TRZEBA PRZYPOMNIEC130 MILIJARDOW Z OFE 240 MILIJARDOW Z WATU WSZYSTKIE AFERY AMBER-GOLD-ZLODZIEJSKA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE.PONAD40 TYSIECY LUDZI MAFJA WYRZUCILA NA BRUK.TASMY PRAWDY POKAZALY JAK BAWILI SIE BOSOWIE Z PO A KASA WYCIEKALA.ONI JESZCZE PO TYM WSZYSTKIM ZWRACAJO RZODZOCYM UWAGIE I STRASZO TO JEST HANBA!!! DLA TYCH WSZYSTKICH JUDASZY.JAK WYCHODZI CZLOWIEK CO NISZCZYL POLSKIE I NARUD I MOWI ZE ZAGRORZONA JEST DEMOKRACJA TO KIM ON JESTCZLOWIEKIEM PUTYNA CZY MURZYNA.LUDZIE KTORZY WALCZYLI MOWIO KRUTKO TO NIE JEST RZOD KTORY UZDROWI BO PO PSL TO KARYJEROWICZE LICZY SIE TYLKO KASA CZY TO NA LEWO CZY NAPRAWO.ZLIKWIDUJEMY PO PSL SLD NOWOCZESNO I TO WKRUTCE.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie