Mistrzowskie przepalanie pieniędzy. Rosja na mundial wydała 13 mld. dol

autor: Maciej Miłosz14.06.2018, 07:49; Aktualizacja: 14.06.2018, 09:38
Chęć korporacji do angażowania się w futbol spadła w ostatnich latach.

Chęć korporacji do angażowania się w futbol spadła w ostatnich latach.źródło: ShutterStock

80 proc. z rekordowej kwoty 13 mld dol. wydano na inwestycje w infrastrukturę, do której w następnych latach trzeba będzie dokładać.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to zdecydowanie najdroższa impreza sportowa na świecie. Według szacunków będzie kosztować nieco ponad 13 mld dol., z czego ponad 70 proc. wyda rosyjski podatnik. Resztę wyłożą prywatni inwestorzy i sponsorzy. Dla porównania: Brazylia w 2014 r. wydała niecałe 12 mld dol., Afryka Południowa w 2010 r. niecałe 4 mld dol., a Niemcy cztery lata wcześniej ok. 3 mld. Jest to po części związane z tym, że w tym ostatnim kraju inwestycje w infrastrukturę nie musiały być tak duże – po prostu potrzebne obiekty już tam były.

Jak podają analitycy banku Nordea, 30 proc. tej kwoty (ponad 4 mld dol.) zostało w Rosji przeznaczone na budowę infrastruktury sportowej, 50 proc. (6,8 mld) na poprawę infrastruktury transportowej, a pozostałe 20 proc. na inne cele. O ile nowe stadiony w Niżnym Nowogrodzie czy Sarańsku może być trudno regularnie zapełniać publicznością, to już modernizacje lotnisk w Moskwie odczuje na pewno znaczna liczba Rosjan. I nie tylko. Według analizy banku, w związku z napływem turystów konsumpcja wewnętrzna w tym roku zwiększy się o 2,5–4 mld dol., a dzięki mistrzostwom produkt krajowy objętej sankcjami Rosji urośnie o dodatkowe 0,15–0,25 proc. Tak więc trudno w tym wypadku mówić o dobrej inwestycji.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie