statystyki

Szymański: Całej Unii grozi klincz w sprawie budżetu [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki07.06.2018, 07:11; Aktualizacja: 07.06.2018, 08:40
Konrad Szymański

Konrad Szymańskiźródło: Materiały Prasowe

Szymański: Być może powinniśmy zapłacić za problemy Południa wspólnie. Ale na pewno nie może tego zrobić tylko Europa Środkowa, która dzisiaj ma wzrost gospodarczy, stabilność polityczną i zachowuje proeuropejski kurs

Komisja Europejska zaproponowała radykalne ograniczenie funduszy dla Polski po 2020 r. Czy uda się to odkręcić w czasie negocjacji budżetowych?

Teraz debatę o budżecie będą prowadzić państwa członkowskie. Komisja tym samym, jeśli nie traci, to osłabia swój wpływ na dalszy bieg spraw. Państw niezadowolonych z projektu Komisji jest sporo zarówno w naszym regionie, jak i na południu Europy, więc z całą pewnością budżet będzie zmieniony.

Ale to na Południe zostały przesunięte pieniądze na spójność, więc chyba powinno być zadowolone.

Nie wszyscy w tym samym stopniu. Zadowolone są te państwa, które są w najtrudniejszym położeniu, jeżeli chodzi o bezrobocie młodych. Ale nie wszędzie wygląda to tak samo. W Portugalii sytuacja jest dużo lepsza, w związku z czym zmiana reguł przyznawania środków na spójność nie budzi tam entuzjazmu.

Poza tym polityka spójności to tylko jeden z elementów układanki. Budżet będzie negocjowany we wszystkich dziedzinach jednocześnie, będzie więc trzeba złożyć wszystkie elementy, niektórych dzisiaj jeszcze nie znamy.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • berlin(2018-06-07 09:41) Zgłoś naruszenie 10

    ten czlowieczek kluczy i probuje nam cos powiedziec a ze d----il to wiemy wszyscy niech sie lepiej zamknie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie