statystyki

Jak uzyskać wniosek o dopłatę, gdy pracownik ma już pensję

autor: Michalina Topolewska04.06.2018, 07:52

NIEPEŁNOSPRAWNI

W ramach kontroli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) może prosić pracodawcę o przedstawienie oświadczenia pracownika informującego kiedy dysponował wynagrodzeniem przesłanym za pośrednictwem poczty.

Tak wynika z odpowiedzi funduszu na pytanie zadane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON). Co do zasady jest bowiem tak, że jednym z podstawowych warunków uzyskiwania dopłaty do wynagrodzeń osób z dysfunkcjami jest przekazywanie należnej im pensji na konto lub bezpośrednio na jego adres za pośrednictwem poczty. Dodatkowo, zgodnie z art. 26a ust. 1a1 pkt 1a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.) pracodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie dopiero po wypłacie wynagrodzenia. Firmy mają jednak wątpliwości, jak mają prawidłowo postępować, jeśli pracownik otrzymuje pensję pocztą. Dotyczą one tego, czy pracodawca może przesłać wniosek i uzyska wsparcie na pracownika, jeśli zrobi to po nadaniu przekazu pocztowego, ale jeszcze zanim zatrudniony odbierze pensję. OBPON podaje konkretny przykład firmy, która nadała przekaz z płacą za kwiecień 2 maja br., wniosek do funduszu wysłała 10 maja, natomiast podwładny odebrał wynagrodzenie z poczty 14 maja.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie