statystyki

Włochy mają w końcu premiera. Eurosceptycznego

autor: Michał Potocki04.06.2018, 07:23; Aktualizacja: 04.06.2018, 07:41
Włochy

Salvini zaszokował też w 2014 r. swoją wizytą w Korei Północnej, komentarzami, że nie ma tam „Cyganów ani nielegalnych imigrantów”, i pochwałami północnokoreańskiego „ducha wspólnoty”.źródło: ShutterStock

Giuseppe Conte krytykuje unijną politykę budżetową i imigracyjną.

Po trzech miesiącach powyborczego kryzysu politycznego premierem Włoch został 53-letni profesor prawa Giuseppe Conte, przedstawiciel antyestablishmentowego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S), człowiek bez większego doświadczenia politycznego. Koalicyjnym partnerem będzie prawicowa Liga, dawniej domagająca się niepodległości Padanii, północnej, najlepiej rozwiniętej części Włoch.

To pierwszy raz w powojennej historii Starego Kontynentu, gdy ruch uznawany za populistyczny sięga po władzę nad dużym państwem zachodnioeuropejskim. Negocjacje koalicyjne toczyły się do ostatniej chwili, a oba stronnictwa – jak komentuje część obserwatorów – zakończyły je sukcesem tylko po to, by uniknąć ponownych wyborów i przełożenia się politycznego pata na rynki finansowe. W piątek Conte został zaprzysiężony na szefa rządu. Choć gabinet musi być w tym tygodniu zatwierdzony przez parlament, powinna to być czysta formalność. Oba ugrupowania dysponują w nim solidną większością.

Conte nie należy do partyjnych liderów, co wpisuje się w modny ostatnio europejski trend. Szefowie rządów nie należą do najważniejszych postaci w swoich obozach politycznych także na Litwie, w Mołdawii, Polsce, Rumunii, Serbii czy na Słowacji. Szef M5S Luigi Di Maio wszedł jednak do gabinetu jako minister pracy i przemysłu, zaś kierujący Ligą Matteo Salvini przejął MSW. Obaj będą czuwać nad pracami gabinetu z foteli wicepremierów.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie