statystyki

Iran pojwił się na nowej amerykańskiej „osi zła”

autor: Bartłomiej Niedziński09.05.2018, 07:37; Aktualizacja: 09.05.2018, 07:44
Zatem być może i jego twarda polityka wobec Iranu ma jakiś sens. Bo jednoznacznych dowodów na to, że Iran przestrzega umowy, też nie ma.

Zatem być może i jego twarda polityka wobec Iranu ma jakiś sens. Bo jednoznacznych dowodów na to, że Iran przestrzega umowy, też nie ma.źródło: ShutterStock

Stosunki między Waszyngtonem a Teheranem psują się od początku prezydentury Donalda Trumpa. I mogą być jeszcze gorsze.

Prezydent USA miał ogłosić wczoraj wieczorem (tuż po zamknięciu tego wydania DGP) decyzję w sprawie dalszego uczestnictwa w porozumieniu nuklearnym z Iranem (JCPOA). Niezależnie od tego, czy wybrał tylko przywrócenie sankcji, czy też (co mniej prawdopodobne) całkowite wypowiedzenie umowy, pewne jest, że stosunki pomiędzy obydwoma państwami się pogorszą. Ale do najtrudniejszych momentów w historii ich relacji jeszcze daleko.

Za szacha Pahlawiego panowała zgoda

– Irańczycy od kilku miesięcy uważają, że Trump już zrezygnował z tej umowy. Że nieformalnie została zerwana i przygotowują się do życia, jakby jej nie było. Uważają, że od początku celem nowej amerykańskiej administracji jest tworzenie permanentnego kryzysu w Iranie, co się zresztą udaje. Widać to na przykład na rynku walutowym, który jest kompletnie rozchwiany i Irańczycy zaczynają się bać o swoją przyszłość ekonomiczną – mówi DGP Jakub Gajda, iranista, ekspert ds. Bliskiego Wschodu w think-tanku Fundacja im. Kazmierza Pułaskiego.

Donald Trump twierdzi, że Teheran łamie postanowienia zawartego w połowie 2015 r. porozumienia i nadal potajemnie rozwija swój program nuklearny. A to jego zawieszenie było warunkiem zniesienia międzynarodowych sankcji.

Ironią losu jest fakt, że to sami Amerykanie pomagali Iranowi w uruchomieniu programu nuklearnego pod koniec lat 50., np. dostarczając mu pierwszy reaktor jądrowy i technologię do wzbogacania uranu. Wtedy jednak oba kraje były bliskimi sojusznikami. Miały dobre relacje przez cały okres rządów ostatniego szacha, Mohammada Rezy Pahlawiego, czyli od 1941 r. do jego obalenia w 1979 r.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie