Jak powiedział prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon, stan drugiego odnalezionego górnika oceni lekarz, gdy pracownik zostanie przetransportowany na noszach do podziemnej bazy.

To drugi wydostany w niedzielę przez ratowników górnik, z pięciu poszukiwanych po sobotnim wstrząsie. Pierwszy odnaleziony przez ratowników mężczyzna również był przygnieciony w wyrobisku 900 m pod ziemią. Lekarz stwierdził jego zgon.

Nadal trwają poszukiwania trzech innych zaginionych po wstrząsie górników.

Prezes Ozon poinformował, że przedstawiciele kopalni i JSW są w stałym kontakcie z rodzinami poszkodowanych górników. Rodziny zostały objęte pomocą psychologiczną - do spotkań z nimi wyznaczony jest szef Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jego zastępca Tomasz Śledź. Z rodzinami na krótkiej modlitwie spotkali się także w niedzielę: prezydent Andrzej Duda i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W akcji ratowniczej uczestniczy stale ponad 200 osób. Prezes JSW zapewnił, że do akcji zaangażowano maksymalną liczbę ludzi oraz niezbędnego sprzętu.

Jak mówił Ozon, ratownicy, którzy wydobyli ofiary wypadku, widzą prześwity w dalszej części korytarza. "To jest dla nas pozytywne" – powiedział. W wyrobisku zainstalowano nowy wentylator o większej wydajności. Chodzi to, by bardziej skutecznie przewietrzać wyrobisko.

Lutniociąg – rura przesyłająca powietrze do kopalnianych wyrobisk – jest montowany z dziesięciometrowych części. Podczas akcji w Zofiówce, z dwóch stron, do miejsca w którym są poszukiwani, montowane są rury o mniejszym, 80-centymetrowym przekroju, co ma ułatwić ratownikom penetrację wyrobiska. Zazwyczaj takie rury mają 120 cm średnicy.

Prezes ocenił, że sobotni wstrząs w Zofiówce, którego siła szacowana jest na 3,5-4 stopnie w skali Richtera, był najsilniejszym w historii tej kopalni. Miał energię stanowiącą 40 proc. energii wyzwolonej podczas wszystkich wstrząsów od 1989 r.

Podczas konferencji prasowej prezes powiedział, że od stycznia 1989 r. do dziś w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, której częścią jest obecnie Zofiówka, zarejestrowano ponad 110 tys. wstrząsów.

Kopalnia jest wyposażona w ponad 20 stanowisk sejsmometrów oraz sondy sejsmologiczne. Obszar górniczy zatrudniającej ponad 8 tys. pracowników kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie wynosi ponad 52 km kw. Wydobycie dobowe wynosi 17 tys. ton węgla.