Całodniowa wędrówka 35-kilometrową trasą przez siedem szczytów Beskidu Wyspowego w Małopolsce zainaugurowała we wtorek tegoroczną edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy. W ciągu najbliższych miesięcy przewidziano 19 wypraw po tym malowniczym paśmie górskim.

Pierwszomajowy trekking pod hasłem "Tour Mszana Dolna" rozpoczął się o świcie w Schronisku Baza Lubogoszcz i wiódł pętlą poprzez Lubogoszcz, Mszanę Dolną, Adamczykową, Potaczkową, Rabę Niżną, Luboń Wielki, Małą Górę, Szczebel, Mszanę Dolną, aby zakończyć się popołudniem w miejscu wyjścia. Piechurom w tym roku sprzyja piękna, słoneczna pogoda.

Jak poinformował PAP pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, Tour Mszana Dolna rozpoczyna dziewiątą edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy, której celem jest upowszechnianie rodzinnych i aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz popularyzacja kultury, tradycji, folkloru tego jeszcze mało odkrytego pasma górskiego. Organizatorem cyklu jest Forum Gmin Beskidu Wyspowego zrzeszające 20 gmin z Małopolski.

Organizatorzy podkreślają, że impreza corocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Każdego lata we wspólnym odkrywaniu tego małopolskiego pasma górskiego uczestniczy łącznie po kilkanaście tysięcy piechurów z Polski i zza granicy. W zeszłym roku najdalsi goście przyjechali z Tajwanu, Madagaskaru, Kanady i Stanów Zjednoczonych, a z Polski - ze Szczecina, Gdyni i Olsztyna.

Wędrówki są adresowane do wszystkich - najmłodsza uczestniczka ubiegłorocznych górskich spotkań liczyła dwa miesiące, a najstarsza 93 lata.

W tegorocznym programie oprócz Touru Mszana Dolna przewidziano 19 rodzinnych wędrówek po beskidzkich wyspach, w tym trzy nocne. Rozpoczną się one 3 czerwca od zdobycia Urbaniej Góry. Następnie wędrowcy pójdą na kolejne szczyty, takie jak: Lubogoszcz, Śnieżnica, Jasień, Modyń, Luboń Wielki, Grodzisko, Korab, Jaworz, Ćwilin, Łopusze Wschodnie, Kostrza, Szczebel, Łopień, Potaczkowa, Łyżka, Mogielica, Patryja, a na finał 9 września 2018 roku wejdą na Miejską Górę w Limanowej.

Na zdobywanych szczytach zaplanowano msze św. polowe, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Wędrówki odbywają się bez względu na pogodę. Udział w nich jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Dla najmłodszych amatorów górskich wycieczek w piątek 4 maja organizowany jest V Rajd dla dzieci i młodzieży "Beskidzkie Wyspy" Kamionna 2018. Z kolei dla bardziej wytrawnych turystów organizatorzy proponują Główny Szlak Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy" liczący 250 km, wiodący przez 62 szczyty i przebiegający przez najbardziej atrakcyjne miejsca i góry Beskidu Wyspowego. Szlak został wyznaczony w formie pętli i można go rozpoczynać w dowolnym miejscu. Dla zdobywców szlaku czekają specjalne odznaki: diamentowe, złote i srebrne rysie.

W ramach akcji organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszących. W połowie maja w Łącku, małopolskiej stolicy sadownictwa odbędzie się "Święto Kwitnącej Jabłoni", a czerwcu, lipcu i sierpniu w 11 miejscowościach regionu zagości VI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki". Zostanie na nim przedstawiony bogaty dorobek i tradycje górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Podhalan i Lachów.

W wakacje gminy Beskidu Wyspowego zapraszają na cykl imprez pod hasłem "Lato w Beskidzie Wyspowym" z licznymi koncertami, wystawami, festynami i festiwalami. Na koniec sezonu 16 września w Mszanie Dolnej zaplanowano VIII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka".

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w woj. małopolskim. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją, nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominające wyspy na szarym morzu. (PAP)

autor: Rafał Grzyb