Sąd oddalił pozew Polocktransneft Druzhba, operatora białoruskiego odcinka rurociągu naftowego „Przyjaźń”, który żądał od Orlen Lietuva 84 mln USD odszkodowania za tzw. ropę technologiczną, znajdującą się w litewskim odcinku magistrali w latach 1992-2014.

Według Polocktransneft Druzhba, ropa w rurociągu była własnością tej spółki. Z kolei w ocenie Orlen Lietuva z grupy PKN Orlen, roszczenie białoruskiego podmiotu, które obejmuje także żądanie zapłaty odsetek oraz kosztów postępowania, jest bezpodstawne.

Jak poinformował PKN Orlen w opublikowanym ostatnio raporcie finansowym grupy Orlen za pierwszy kwartał 2018 r., „w dniu 29 marca 2018 r. sąd oddalił roszczenie powoda”. Spółka zaznaczyła jednocześnie, że „Polocktransneft Druzhba ma prawo złożenia apelacji od wyroku oddalającego powództwo”.

PKN Orlen przypomniał w raporcie, że jego litewska spółka zależna Orlen Lietuva otrzymała z sądu pozew Polocktransneft Druzhba we wrześniu 2017 r. Jak wyjaśnił płocki koncern, pozew dotyczył zapłaty odszkodowania za ropę naftową, która jako tzw. ropa technologiczna od 1992 r. znajdowała się na litewskim odcinku rurociągu „Przyjaźń” należącym do Orlen Lietuva - działalność tego odcinka w 2006 r. została wstrzymana.

„Polocktransneft Druzhba uważa, że ropa ta była jej własnością” – podkreślił PKN Orlen, dodając, że wartość roszczenia wynosi ok. 287 mln zł przeliczone kursem z 31 marca 2018 r., co odpowiada 84 mln USD. „W ocenie Orlen Lietuva powyższe roszczenie jest bezpodstawne” – zaznaczył płocki koncern.

Wcześniej, w październiku 2017 r. PKN Orlen precyzował, iż pozew Polocktransneft Druzhba dotyczy odszkodowania za tzw. ropę technologiczną, która znajdowała się w nieczynnym rurociągu na terenie Litwy, należącym do Orlen Lietuva, a w 2014 r. surowiec ten został wypompowany przez litewską spółkę płockiego koncernu i zużyty.

Orlen Lietuva, gdzie 100 proc. udziałów ma PKN Orlen, jest największym przedsiębiorstwem na Litwie, a jednocześnie największym tamtejszym eksporterem i podatnikiem. Spółka zarządza jedyną rafinerią w krajach bałtyckich, która znajduje się w Możejkach.

W pierwszym kwartale 2018 r. Orlen Lietuva osiągnęła EBITDA LIFO na poziomie 17 mln USD wobec 41 mln USD w analogicznym okresie 2017 r. Według spółki, powodem niższego wyniku była niekorzystna sytuacja rynkowa. (PAP)