We wtorek o godz. 16 do protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych wejdzie pierwszy terapeuta; w środę o 12 dwóch kolejnych, zabiegi będą odbywały się w pokoju dziennikarskim - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Sejmu.

"Porozumienie z protestującymi. Dzisiaj o godz. 16.00 wejdzie do Sejmu pierwszy terapeuta, jutro o 12.00 dwóch kolejnych. Zabiegi będą odbywały się w pokoju dziennikarskim (nr 116 w głównym gmachu Sejmu). Przedstawicieli mediów prosimy o współpracę i zabranie rzeczy oraz sprzętu" - czytamy we wpisie na Twitterze Centrum Informacyjnego Sejmu.

Wcześniej dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka poinformował, że do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu

W poniedziałek posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała, że nie wydano zgody na wejście masażystów do gmachu Sejmu. Na jej niedzielny apel zgłosiły się cztery osoby chcące pomóc osobom niepełnosprawnym uczestniczącym od 18 kwietnia w proteście w Sejmie.

Po tym, gdy Scheuring-Wielgus podała, że masażyści nie mogą wejść do gmachu parlamentu, Kancelaria Sejmu poinformowała w poniedziałek, że zaprasza fizjoterapeutów oraz rodziców i ich podopiecznych do specjalnie przygotowanego pokoju w Domu Poselskim.

Protestujący w Sejmie niepełnosprawni i ich opiekunowie ofertę odrzucili, argumentując to brakiem zaufania do Kancelarii Sejmu. Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych mówiła w poniedziałek w imieniu protestujących, że boją się oni, że jeżeli opuszczą miejsce protestu, nie będą mogli tam wrócić.

Według wcześniejszej informacji dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu do dyspozycji protestujących miała być przeznaczona odpowiednia sala w hotelu poselskim.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz ich podopiecznymi, którzy protestują w Sejmie domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

We wtorek rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" Porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych; zawiera ono zobowiązania rządu m.in. podniesienie od 1 czerwca wysokości renty socjalnej.

Ze strony rządu Porozumienie podpisali minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Ze strony organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób z niepełnosprawnością dokument podpisały m.in.: Fundacja Aktywizacja, Fundacja Integracja, Fundacja Pomóż Innym, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Ofertę podpisania Porozumienia odrzucili przedstawiciele rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy od ubiegłego tygodnia protestują w Sejmie. Domagają się oni realizacji także pierwszego z postulatów - dotyczącego wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych.