Antysemityzm bez końca. We Francja narasta fala brutalnej przemocy wobec Żydów

autor: Katarzyna Stańko22.04.2018, 20:00; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:50
Według danych francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych liczba aktów brutalnej przemocy wobec francuskich Żydów rośnie.

Według danych francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych liczba aktów brutalnej przemocy wobec francuskich Żydów rośnie.źródło: ShutterStock

Francuskie MSW podaje, że liczba aktów brutalnej przemocy wobec Żydów rośnie. W 2016 r. było ich 77, w 2017 r. – 97.

To Żydówka, powinna mieć pieniądze – mówił jeden z zabójców Mireille Knoll, 85-latki torturowanej i spalonej w mieszkaniu w centrum Paryża.

Mireille Knoll była jedną z nielicznych, którym udało się w czasie wojny uniknąć łapanki Vel d’Hiv w lipcu 1942 r. i transportu do Auschwitz. Niemcy pozwolili jej pozostać w Paryżu, bo posiadała brazylijski paszport. Jeden z zabójców był jej sąsiadem. Znali się, otworzyła mu drzwi. Przyszedł razem z kolegą, rocznik 1989.

To nie pierwszy taki akt barbarzyństwa, który wstrząsnął ostatnio Francją.

„Żyd ma pieniądze”

W kwietniu 2017 r. tuż przed wyborami prezydenckimi we Francji Sarah Halimi, 65-letnia ortodoksyjna Żydówka, zostaje zamordowana i wyrzucona przez okno przez 27-letniego muzułmańskiego sąsiada. Kilka miesięcy później ofiarą ataku pada znana żydowska rodzina Pinto. 78-letni Roger, prezes stowarzyszenia „Obrony Żydów i Państwa Izrael”, jego żona Siona oraz syn zostają napadnięci, obrabowani i brutalnie pobici w podparyskim Saint-Denis. Uwięzieni i związani czekali wiele godzin na ratunek. Jak informuje ich adwokat, sprawcy domagali się złota, biżuterii i kart kredytowych od „Żydów, którzy mają pieniądze”. W sprawie Sarah Halimi władze nie zabrały publicznie głosu. Jednak po napadzie na rodzinę Pinto minister spraw wewnętrznych Gérard Collomb zmobilizował całą policję w departamencie, ogłaszając, że motywy przestępstwa związane były z wyznaniem ofiar.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (2)

  • lewacka czerwień(2018-04-23 06:45) Zgłoś naruszenie 32

    Choroba neofaszyzmu rozlewa się już na całą Europę. Ciekawe, kto ją zainicjował? Wystarczyły Unii 2 kadencje rządów znienawidzonej lewicy chadeckiej aby obudziły się brunatne potwory.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie