Przyszła konstytucja powinna gwarantować realizację wolności i praw w obszarze polityki społecznej - powiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, która uczestniczyła we wtorek w konferencji "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polityce społecznej".

Rafalska podkreśliła, że "w dyskusji nad kształtem przyszłej konstytucji nie powinno zabraknąć refleksji nad sposobem zagwarantowania realizacji wolności i praw w obszarze szeroko pojętej polityki społecznej".

Zwróciła uwagę, że bez odpowiedzialności za dobro wspólne, trudno realizować jakąkolwiek politykę publiczną. "Skuteczna polityka społeczna powinna być oparta na solidarności społecznej i poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę, w której się uczestniczy i tak zaprojektowana, aby każdy członek wspólnoty miał poczucie, że w trudnej chwili może liczyć na wsparcie" - zaznaczyła minister.

Rafalska wskazała, że najistotniejszym zagadnieniem w dyskusji nad kształtem nowej konstytucji jest rodzina. Jej zdaniem, kluczowe dla rozwoju polskiego społeczeństwa jest "to w jaki sposób rodzina jest chroniona i w jaki sposób państwo wspiera ją w realizacji funkcji prokreacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych".

Podkreśliła, że konstytucja gwarantuje prawo do szczególnej ochrony rodziny. "Państwo zatem powinno zapewnić jej ochronę prawną, ekonomiczną, a także stworzyć optymalne warunki do jej rozwoju" - dodała. Zwróciła uwagę, że w przeciągu ostatnich lat, przeobrażeniom uległ model funkcjonowania rodziny, tradycyjna rola kobiety i struktura rodziny.

"Państwo nie może pozostać obojętne wobec tych zmian. Powinno zapewnić bezpieczeństwo materialne rodzinom. Powinno zachęcać do tworzenia trwałych rodzin nie zaś, bodźców wspierających ich rozpad" - mówiła Rafalska.

Zdaniem minister, bardzo ważnym obszarem z punktu widzenia polityki społecznej, są też prawa osób starszych. "Podstawową zasadą w polityce państwa wobec osób w podeszłym wieku, powinno być zagwarantowanie im godnego starzenia się" - podkreśliła.

Zauważyła, że obecna konstytucja nie przyznaje wprost osobom w podeszłym wieku pomocy w zabezpieczeniu egzystencji i komunikacji społecznej. "Seniorzy są grupą, której należy się szczególne wsparcie. Obowiązkiem państwa jest, aby zapewnić im godziwe warunki, zarówno pod względem wspierania oraz bezpieczeństwa ekonomicznego, aktywności społecznej, (jak) i pod względem świadczonej im pomocy i opieki" - zaznaczyła.

Minister wskazała też, że trzecim ważnym obszarem polityki społecznej jest praca. Zaznaczyła, że prawa pracownicze zostały już dość szeroko unormowane w ustawie zasadniczej. Dodała jednak, że rynek pracy dynamicznie się zmienia. "Żyjemy w dobie technologii cyfrowych i informatycznych, które zmieniają sposób świadczenia pracy. Formy świadczenia pracy, elastyczne formy zatrudnienia, praca na odległość i zanikanie zawodów, maja wpływ na kształtowanie się relacji pracownika i pracodawcy" - zaznaczyła Rafalska.