statystyki

Urzędnicy zamiast polityków. Premier oddziela ekspertów od partyjnych nominatów

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki13.03.2018, 07:47; Aktualizacja: 13.03.2018, 08:02
Premier Morawiecki zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni możliwe są kolejne zmiany w kierownictwach resortów.

Premier Morawiecki zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni możliwe są kolejne zmiany w kierownictwach resortów.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Po zmianach na poziomie ministrów przyszedł czas na ich zastępców. Premier chce w swoim gabinecie oddzielić korpus ekspercki od partyjnych nominatów.

– Kontynuujemy nasze wewnętrzne reformy, żeby rząd był mniej polityczny, a bardziej urzędniczy – takimi słowami premier Mateusz Morawiecki uzasadnił listę 17 osób, które już pożegnały się z fotelami wiceministrów.

To nie koniec dymisji. Szef rządu zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni możliwe są kolejne zmiany w kierownictwach resortów. Zmniejszanie liczby sekretarzy i podsekretarzy stanu nie oznacza jednak, że wszyscy oni opuszczą administrację. Najlepszym przykładem jest Piotr Woźny, który przestał być wiceministrem przedsiębiorczości i technologii, ale wciąż ma być podlegającym bezpośrednio pod premiera pełnomocnikiem ds. walki ze smogiem. W sumie premier chce odchudzić kierownictwa resortów nawet o jedną czwartą.

Rządowe mieszanie herbaty

Celem Morawieckiego jest reforma strukturalna administracji rządowej. Zmiana ma pozwolić na oddzielenie pionu politycznego od zaplecza eksperckiego.

– To wygląda na mieszanie herbaty, do której nie dosypano cukru. Wydaje mi się, że zasadniczym celem tej operacji jest chęć wyjścia z PR-owego problemu, jakim okazały się nagrody dla ministrów poprzedniego rządu i informacje o niesamowitym rozroście najwyższego szczebla administracji rządowej. Morawieckiemu na starcie jego gabinetu zaszkodziła informacja, że jego rząd ma największą liczbę wiceministrów w historii III RP – komentuje politolog i historyk prof. Antoni Dudek.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie