PiS powinien przyznać: Po raz drugi w najnowszej historii Polski w relacjach z USA straciliśmy część podmiotowości

autor: Zbigniew Parafianowicz09.03.2018, 09:00
Obecna ekipa rządząca powinna przyznać – przynajmniej na wewnętrznych naradach – że po raz drugi w najnowszej historii Polski w relacjach z najważniejszym sojusznikiem (to przykra teza dla tych, którzy lansowali wstawanie z kolan i politykę godnościową) straciliśmy część podmiotowości.

Obecna ekipa rządząca powinna przyznać – przynajmniej na wewnętrznych naradach – że po raz drugi w najnowszej historii Polski w relacjach z najważniejszym sojusznikiem (to przykra teza dla tych, którzy lansowali wstawanie z kolan i politykę godnościową) straciliśmy część podmiotowości.źródło: ShutterStock

Po raz drugi w najnowszej historii mamy poważny problem z najważniejszym sojusznikiem. Pierwszy kryzys sprowokowali Amerykanie, którzy w ramach wojny służb dali do prasy przeciek o tajnych więzieniach CIA w Polsce. Za drugi odpowiedzialna jest Warszawa. Dziś sytuacja międzynarodowa jest jednak o wiele mniej korzystna dla Polski, a straty spowodowane kryzysem mogą być znacznie większe.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

Komentarze (40)

 • o(2018-03-09 09:12) Zgłoś naruszenie 4521

  niestety ale niektórzy dziennikarze dokładają reki do tego niby konfliktu, gdzie jest rzetelność dziennikarska

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wewe(2018-03-09 09:44) Zgłoś naruszenie 3721

  Uważałem, że po wykupie udziałów od Springera, DGP sie zmieni. I zmieniła się. Pluje jadem jeszcze bardziej.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dziennikarzu, nie wstyd ci za sianie wiatru?(2018-03-09 09:30) Zgłoś naruszenie 3618

  PIS jeszcze na ponad rok przed uchwaleniem nowelizacji ustawy o IPN konsultował kształt nowelizacji z Państwem Izrael. Ze swej strony dopilnował co trzeba, żeby nowelizacja nie budził kontrowersji międzynarodowych. Natomiast Państwo Izrael... Poza tym wszystkim żal słuchać historii o polskim powszechnym antysemityzmie i bezdurach typu, że 1,5 miesiąca wystarczyło, by obudzić WSZYSTKIE demony antysemityzmu.

  Odpowiedz
 • realista(2018-03-09 09:25) Zgłoś naruszenie 2715

  Jaki jest najlepszy dowód istnienia kryzysu? Taki, że wielu "oficjalnie" go dementuje, a i tak nie ustają pytania o to, do czego ów "nieistniejący" kryzys doprowadzi. Gdyby kryzysu nie było, nie byłoby tematu. Niestety, wbrew trollom, kryzys mamy. Skąd wiemy? Z własnej notatki naszego MSZ nr Z-99/2018.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • -KL-(2018-03-09 10:23) Zgłoś naruszenie 2311

  A moim zdaniem dobrze się stało. Przynajmniej wiemy na czym stoimy : po pierwsze Izrael jest Państwem i narodem wrogim Polsce; po drugie - przyjaźń amerykanów jest bardzo płytka i należy zmienić podejście do nich z przyjaznego na interesowne : coś za coś. Wiemy czego od nich chcemy, trzeba się zastanowić czego oni od nas chcą. Koniec z przyjacielskim rozdawnictwem - gaz możemy sprowadzać skądkolwiek - choćby z Norwegii (od USA i tak kupujemy go drogo), broń możemy kupować od wielu innych krajów (tak naprawdę - powinniśmy produkować własną, choćby na licencji). Chcecie podsłuchiwać ruskich z naszych terenów? Chcecie naszego wsparcia moralno-polityczno-wojskowego w Afganistanie czy Iraku ? Chcecie "swojego człowieka" w EU ? Dobrze - ale to wszystko ma swoją wartość !!! Co zaproponujecie w zamian ? Nic ? To chyba jednak pogadamy z Niemcami, oni przynajmniej oprócz tego że dużo biorą - dają też dobrze zarobić. Co do Izraela - na początek należałoby zaprotestować przeciwko ich osadnictwu na ziemiach palestyńskich i skończyć z milczącym pobłażaniem dla łamania praw ludności arabskiej. W stosunkach z Rosją i UA - podjąć rozmowy na temat zmiany naszego stanowiska w sprawie nordstream2. Jeśli ruscy byliby skłonni sensownie za to zapłacić - to warto głośno porozważać temat zmiany naszego stanowiska - może nasi ukraińscy sąsiedzi zrozumieją jaką przykrość nam zrobili kopiąc nas w d*** do spółki z Izraelem. Brzmi rewolucyjnie ? Nie mieści się to w naszym światopoglądzie ? A czy mieści się w nim to co robi nam Izrael ? Widać takich dożyliśmy czasów - i adekwatnie do otaczającej nas rzeczywistości musimy reagować.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • prawnik(2018-03-09 09:37) Zgłoś naruszenie 219

  MSZ złożył wniosek do warszawskiej Prokuratury Okręgowej o sprawdzenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa w związku z możliwym ujawnieniem informacji niejawnych z resortu. Chodzi o notatkę MSZ, która zawierała ultimatum władz amerykańskich ws. ustawy o IPN oraz o komentarz Jana Parysa do notatki informującej o kryzysie dyplomatycznym z USA. Przy okazji już wprost mówimy o numerze notatki Z-99/2018 i (niskim) gryfie utajnienia jaki na nią nałożono;) Każdy kolejny kawałek informacji prasowych okazuje się prawdą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Stanisław(2018-03-09 10:40) Zgłoś naruszenie 1910

  Polskojęzyczne media Sprinera... I mamy kolejny artykuł wspierający totalną opozycję.

  Odpowiedz
 • mikie(2018-03-09 11:03) Zgłoś naruszenie 144

  Dziennikarzynie płacą to pisze co by na chleb zarobić, nie ma się co dziwić każdy chce życ

  Odpowiedz
 • Tylko tyle(2018-03-09 17:14) Zgłoś naruszenie 134

  Jak na razie to jest totalna porażka dziennikarska i ubytek reputacji Onet-u i DGP , a po tym art. widać ,że nie mogą się pozbierać po prztyczku w nos jaki im zafundował DS USA.

  Odpowiedz
 • Olaboga, w Jerozolimie mogą źle o nas napisać!(2018-03-09 12:55) Zgłoś naruszenie 115

  Pora zmienić podejście do USA i Izraela ze ślepego na interesowne. Polska nie osiągnęła nic w polityce stosując POwską zasadę, że dobre stosunki są ważniejsze od tego, co konkretnie uzyskujemy.

  Odpowiedz
 • Bert(2018-03-09 21:26) Zgłoś naruszenie 113

  To naprawdę arcyśmieszne ! Wypuściliście zbuka za Onetem nie sprawdzając tego fejka, a teraz banujecie moje komentarze. Jesteście żałośni.

  Odpowiedz
 • Legart(2018-03-09 10:06) Zgłoś naruszenie 1016

  Nawet nie chcę się znęcać nad trollami udającymi, że nic się nie stało. Dziś Prokuratura Okręgowa zaczęła postępowanie, by schwytać sprawców wycieku "nieistniejącej" notatki opisującej "nieistniejący" kryzys. I wcale nie wiemy, czemu Jan Parys rzekomo nie napisał: "ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem". I tak Springer okazał się prawdomówny, a trolle wyszły na trolle.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • judaszek(2018-03-09 10:20) Zgłoś naruszenie 105

  światopogląd autora jakby stosunki międzynarodowe to były stosunki jak na siłowni albo w więzennej celi, silny-słaby, nie każdy tak widzi świat

  Odpowiedz
 • Arek(2018-03-09 16:47) Zgłoś naruszenie 93

  Wyobraźmy sobie taka sytuacje,że Rosja chce zafundować nam scenariusz ukraiński.Co robią?Wynajmują 5 lumpów,którzy pobiją kilku dzieciaków z Izraela prze bramie Arbait macht frai,którzy krzyczą Polska dla Polaków.Wiadomo jak zareagują w USA.Antysemitów i faszystów się nie broni.Towarzysz Putin może nam wysłać swoje zielone ludziki bez reakcji świata.Więc się pytam na co Polsce taki sojusznik ,który uzależnia swoje gwarancje bezpieczeństwa od relacji z państwem trzecim?My takich sojuszników w 1939 roku już mieliśmy i czasem nie warto żyć złudzeniami tylko budować własną politykę bezpieczeństwa.

  Odpowiedz
 • Ironia losu(2018-03-09 11:19) Zgłoś naruszenie 86

  Sorry boys - Polska to juz nie tanie sentymenty, a czyste interesy i "real politik" - dla Polski alternatywą dla USA są Chiny. W 2015 Chiny ćwiczyły wspólnie z armia białoruska na Białorusi. W 2017 najpierw przypłynęła flota chińska na Bałtyk - i zrobiła wspólne ćwiczenia z Rosją, a potem zaproponowała wspólne ćwiczenia z Polską. Wtedy odmówiliśmy - ale oferta jest non-stop aktualna - i Polska ma alternatywę. To jasny sygnał Pekinu dla Warszawy : "mamy już projekcję siły, możemy przypłynąć na Bałtyk na podwórko - możemy związać "przyjaźnią" Rosję i zneutralizować wam rosyjskie zagrożenie - jednoczenie możemy dać wam wsparcie wojskowe zamiast USA - i dać wsparcie ekonomiczne Jedwabnym Szlakiem i pozycje polityczną w ramach "16+1" i lewar na Brukselę i berlin - czego Amerykanie dotąd wam nie dają". Już w 2011 i 2012, w najgorszym dla Polski okresie resetu" i miłości USA z Rosją, gdy nas sprzedali razem z Ukraina nowa Jałta 17 IX 2009 - dla spodziewanego sojuszu przeciw Chinom - to Chiny nas uratowały - przylecieli do Warszawy, podpisali pakt o przyjaxni i współpracy, rok później wzmocnili komunikat strategiczny dla graczy - przylatując ponownie i podpisując strategiczny pakt o sojuszu wojskowym. Skąd wiem, że oferta Chin dla Polski jest aktualna? - bo Chiny od 2011 za nic nie pozwolą nikomu, nawet USA, na samobójstwo OBU supermocarstw , nie pozwolą na budowę Mitteleuropy, a zaraz potem na budowę KONKURENCYJNEGO imperium euroazjatyckiego "od Lizbony do Władywostoku" - co dumnie ogłosił Putin w miłej ofercie Berlinowi - akurat to ogłosił, gdy USA w 2011 samobójczo i naiwnie wycofały wszystkie siły w Europie - co do jednego Abramsa. Zresztą "bliższa koszula ciału" dla USA - Polska geostrategicznie ważniejsza od wiadomej nacji i kraju, której lobby tak napiera na Waszyngton - dlatego te 2 stanowcze oficjalne dementi i kluczenie, bo chcą jakoś zadowolić owe lobby i dla otarcia łez zamroziły kontakty najwyższego szczebla - tyle, że Warszawa partnersko i symetrycznie również je zamroziła i z niższymi urzędnikami Waszyngtonu ani Duda ani Morawiecki gadał nie będzie. Cała sprawa powoduje, że Waszyngton dojrzewa jeszcze szybciej do otwartego wyboru Polski przed wiadomym krajem i lobby. Bo USA wyboru nie mają - zwłaszcza po utracie ich agenta, czyli Brytów w UE. Bez uwzględnienia tych wszystkich spraw artykuły w stylu Forsal&Co obcych agend czwartej władzy - to zwyczajne kłamstwa, albo półprawdy - czyli też całe kłamstwo. Polska ma wybór i lewar na Rosję Berlin i Brukselę - USA alternatywy dla Polski nie mają. Na tym polega CAŁA prawda.

  Odpowiedz
 • Polak(2018-03-09 20:33) Zgłoś naruszenie 84

  Autor artykułu nie ma racji.

  Odpowiedz
 • aut(2018-03-09 10:00) Zgłoś naruszenie 718

  A może już czas pożegnać amerykańskie wojska stacjonujące w Polsce......aut

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • trolle połknijcie swe języki!(2018-03-09 15:47) Zgłoś naruszenie 510

  Minister Czaputowicz przed chwilą potwierdził intnienie notatki Z-99/2018. I to było tyle w przedmiocie dwudniowego przeczenia jej istnieniu przez zastępy trolli.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Icek(2018-03-09 19:24) Zgłoś naruszenie 48

  Proponuję na znak dobrych stosunków polsko-izraelskich przenieść ambasadę polską do Jerozolimy

  Odpowiedz
 • Polok(2018-03-09 19:35) Zgłoś naruszenie 35

  Popieram Icka należy przenieść ambasadę polską do Jerozolimy .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie