statystyki

Pierwsze owoce brexitu. Obywatele UE opuszczają Wyspy

autor: Magdalena Cedro06.03.2018, 07:45; Aktualizacja: 06.03.2018, 08:17
Brexit, Wielka Brytania

Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami pomiędzy Londynem a Brukselą najmniejsze powody do niepokoju mają osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii co najmniej pięć latźródło: ShutterStock

W zeszłym roku z Wielkiej Brytanii wyjechało najwięcej obywateli Unii od prawie dekady – wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego (ONS). To pierwsze efekty brexitu, który rodzi niepewność wśród obywateli Unii co do perspektyw życia na Wyspach.

Choć saldo migracji z UE do Wielkiej Brytanii w ostatnim roku wciąż było dodatnie, to przewyższył je bilans przyjezdnych spoza Wspólnoty. Według danych ONS w zeszłym roku na Wyspy wyemigrowało 220 tys. osób z państw członkowskich, o 47 tys. mniej niż w 2016 r. Opuściło Wielką Brytanię 130 tys. obywateli UE, najwięcej od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Wzrosła natomiast migracja netto z krajów spoza UE – w zeszłym roku do Wielkiej Brytanii przyjechało 285 tys. osób, wyjechało 80 tys.

Migracje po brexicie

Migracje po brexicie

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Największy spadek salda migracji z UE dotyczy obywateli państw starej Unii, a więc krajów takich jak Włochy, Hiszpania czy Francja (- 40 tys. w stosunku do 2016 r.) oraz dwóch młodszych członków Wspólnoty, Bułgarii i Rumunii (- 30 tys.). Brexit w najmniejszym stopniu zniechęcił do mieszkania na Wyspach obywateli krajów Europy Środkowej, w tym Polski, które dołączyły do Wspólnoty w 2004 r. (spadek salda o 7 tys.).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie