statystyki

Bardziej konkretny brexit

autor: Bartłomiej Niedziński27.02.2018, 07:40; Aktualizacja: 27.02.2018, 08:25
Jeremy Corbyn, przewodniczący Partii Pracy

Jeremy Corbyn, przewodniczący Partii Pracyźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: WILL OLIVER

Obie brytyjskie partie – laburzyści i konserwatyści – wreszcie deklarują, jak widzą przyszłe relacje z Unią Europejską.

Brytyjscy politycy przyciśnięci nieuchronnie zbliżającym się terminem wystąpienia ich kraju z Unii Europejskiej zaczynają wreszcie precyzować, jakiego brexitu właściwie chcą. W najbliższy piątek premier Theresa May ma wygłosić przemówienie, w którym przedstawi wyczekiwane od dawna stanowisko rządu co do drugiej fazy negocjacji z Unią. Wczoraj uprzedził ją lider opozycji Jeremy Corbyn, deklarując poparcie dla pozostania w unii celnej z UE.

Ostatnie kilka tygodni upłynęły na wewnętrznych sporach w brytyjskim rządzie pomiędzy zwolennikami twardego i miękkiego brexitu w kwestii tego, jak mają wyglądać relacje z Unią po 29 marca 2019 r. Według nieoficjalnych informacji podczas piątkowej narady Theresy May z kluczowymi ministrami jej gabinetu doszło do zbliżenia stanowisk między frakcjami. Wobec tego stanowiskiem rządu pozostanie wyjście z jednolitego unijnego rynku i unii celnej. – Jeśli podejmiemy właściwe decyzje, brexit będzie początkiem nowego, wspaniałego rozdziału w historii naszego narodu i wszystko, co najlepsze jeszcze przed nami – mówiła po spotkaniu brytyjska premier.

Bardziej konkretny był lider Partii Pracy. – Od dawna przekonywaliśmy, że możliwą opcją końcowego porozumienia jest unia celna. Partia Pracy będzie dążyć do wynegocjowania nowej całościowej umowy celnej z UE, tak by nie było taryf celnych – zadeklarował wczoraj Corbyn w przemówieniu na uniwersytecie w Coventry.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • zs(2018-02-27 10:08) Zgłoś naruszenie 20

    Chcieliby mieć GB przywileje z unii celnej i wolnego rynku , i nie ponosić kosztów wspólnych UE. Dobre to,tylko nie dla nas !!!.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie