statystyki

PiS pokazał, ze nie ma granic. Andrysiak: Antysemici do nieba a faszyści do szkół, jeśli taka jest polityczna potrzeba

autor: Andrzej Andrysiak25.02.2018, 11:00
Andrzej Andrysiak

Andrzej Andrysiakźródło: DGP

Też czujecie, że obojętne, jak daleko rząd się posunie, wszystko zostanie mu wybaczone? To największy sukces Prawa i Sprawiedliwości: daliśmy się w końcu przekonać, że żyjemy w całkiem zwyczajnym państwie, w którym nic specjalnego się nie dzieje. Ten stan ma swoją nazwę: normalizacja.

Jeśli ktoś się jeszcze łudził, że są granice, już wie – nie ma. Ogłosimy, że antysemici trafią do nieba, jeśli taka polityczna strategia będzie się opłacać. Faszyści do szkół, jeśli na tym zyskamy. Władysław Frasyniuk nie walczy z systemem, tylko chuligani, a z chuliganami państwo powinno sobie radzić. Nie ma granic, bo nie ma oporu. Skąd niby miałby się wziąć? Do oporu potrzeba niezgody na rzeczywistość, ale jeśli uznajemy ją za całkiem zwyczajną, przeciw czemu się buntować?

Triumfująca w 2016 r. na listach bestsellerów w Polsce powieść „Małe życie” Hanyi Yanagihary (do tej pory 146 tys. sprzedanych egzemplarzy, przy 90 tys. w USA) opowiada historię życia i przyjaźni czworga przyjaciół. Bardzo ciężko się ją czyta. Nie dlatego, że źle napisana, przeciwnie, ale niekończący się ciąg nieszczęść, okrucieństwa i cierpień jest dla czytelnika trudny do zniesienia. Gdy się odkrywa następną tragedię, gdy nabiera przekonania, że oto głównego bohatera dosięgło już, co najgorsze, na kolejnej stronie znów dostaje obuchem i natyka się na kolejny koszmar. Co dziwne, natłok tych nieszczęść wcale nie zmienia się w parodię, każde kolejne jest w jakiś sposób oczywiste i wynika z poprzednich.

To jest właśnie perspektywa obserwatora polskiej polityki. Nie ma granicy, nie ma tabu, nie ma konwenansu. Walec się toczy i równa wszystko, co wystaje. Wydawało się, że nie można z naszą historią i wrażliwością świadomie grać na faszystowskich nutach? Można. Wydawało się, że mając za sobą Marzec ’68, getta ławkowe czasów międzywojnia i Jedwabne, nie można puszczać oka do antysemitów? Można.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (17)

  • georg(2018-02-25 12:22) Zgłoś naruszenie 2539

    Andrysiak - nie podoba sie nasz kraj to wyjedz,najlepiej do izraela , tam bedziesz mogl pluc ile dusza zapragnie

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • prawnik(2018-02-25 14:35) Zgłoś naruszenie 186

    Naród, pozbawiony wstydu, ginie. Bo wpada w pychę. A pycha to ulubiony grzech Szatana. Pycha prowadzi do gniewu i nieumiarkowania. My teraz odrzuciliśmy wstyd (a do wstydu powody mamy wielkie - np. samowładne doprowadzenie światowego mocarstwa I RP do upadku - z winy warcholstwa, katolskości, wojenkowatości i obskurantyzmu, brak Nobla w naukach technicznych na przestrzeni 100 lat)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sdsd(2018-02-25 13:01) Zgłoś naruszenie 163

    Już zaczynia się naganianie na rocznicę 1968

    Odpowiedz
  • ku chwale Rzeczypospolitej...(2018-02-25 19:29) Zgłoś naruszenie 100

    @Waldemar: Plujesz na Kaufland, Rossman, Aldi - a oni płacą polskiemu pracownikowi lepiej, niż własny polski rząd. Lidl daje na wejście 2850zł- 3250zł brutto + (liczne) bonusy (4300brutto po 2 latach!). Ministerstwo Sprawiedliwości daje sekretarzowi sądowemu z kilkoma latami pracy i wyższym wykształceniem 2900 brutto (w bonusie paczka świąteczna z galaretką w cukrze - dla dzietnych na święta). Do tego w bonusie za pracę w Sądzie oplucie, nazwanie "gorszym sortem", "nierobami", "urzędasami", "leniwymi złodziejami", "kastą". Bat Niemca jest lżejszy, a płaca wyższa, niż bat Polaka. Z mojego Sądu co chwilę ktoś odchodzi - za chlebem i szacunkiem do Niemca.

    Odpowiedz
  • normalna(2018-02-25 18:56) Zgłoś naruszenie 1010

    Panie Andrysiak, nie wiem czy "faszyści do szkół" ale panu jakieś nauki z pewnością nie zaszkodzą...

    Odpowiedz
  • RS (2018-02-25 14:25) Zgłoś naruszenie 913

    Piąta kolumna juz dziala.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obywatel świata(2018-02-25 13:33) Zgłoś naruszenie 88

    A ja nie rozumiem o co chodzi w takich tekstach pisanych przez dziennikarzy mających kłopot z historią Polski, jeżeli ludzie protestują przeciwko ustawie ipn o "obozach" to czy to jest równoważne ze stwierdzeniem że ci sami co protestują mordowali ludzi?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2018-02-25 19:11) Zgłoś naruszenie 67

    Rzecz w tym, że PIS posługuje się prawdą a Andrysiak i inni jemu podobni - fake newsami

    Odpowiedz
  • Bert(2018-02-25 19:15) Zgłoś naruszenie 37

    No cóż, jak widać 1/2 organ propagandowy axel springera toleruje wpisy siejące nienawiść do Polaków. Moje gratulacje.

    Odpowiedz
  • Waldemar Würzburg(2018-02-25 13:48) Zgłoś naruszenie 211

    Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku: “Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła.” Polaczki to ta sama rasa co ruskie! polaczki to slurzonce, białe murzyni, polaczek to makumba dla pana Ślązaka albo Niemca! NIEMCY – VW AUDI MERCEDES BMW OPEL LIDL KAUFLAND ROSSMAN OBI ALDI SIEMENS ADIDAS JACOBS ARIEL MILKA polaczki – kartoffle buraki cebula Mój Majster tak mówi polki to się nadają ino na P – Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostyttutki, a poloki ino na Penner – mennele i racje ma!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz