statystyki

PiS pokazał, ze nie ma granic. Andrysiak: Antysemici do nieba a faszyści do szkół, jeśli taka jest polityczna potrzeba

autor: Andrzej Andrysiak25.02.2018, 11:00
Andrzej Andrysiak

Andrzej Andrysiakźródło: DGP

Też czujecie, że obojętne, jak daleko rząd się posunie, wszystko zostanie mu wybaczone? To największy sukces Prawa i Sprawiedliwości: daliśmy się w końcu przekonać, że żyjemy w całkiem zwyczajnym państwie, w którym nic specjalnego się nie dzieje. Ten stan ma swoją nazwę: normalizacja.

Jeśli ktoś się jeszcze łudził, że są granice, już wie – nie ma. Ogłosimy, że antysemici trafią do nieba, jeśli taka polityczna strategia będzie się opłacać. Faszyści do szkół, jeśli na tym zyskamy. Władysław Frasyniuk nie walczy z systemem, tylko chuligani, a z chuliganami państwo powinno sobie radzić. Nie ma granic, bo nie ma oporu. Skąd niby miałby się wziąć? Do oporu potrzeba niezgody na rzeczywistość, ale jeśli uznajemy ją za całkiem zwyczajną, przeciw czemu się buntować?

Triumfująca w 2016 r. na listach bestsellerów w Polsce powieść „Małe życie” Hanyi Yanagihary (do tej pory 146 tys. sprzedanych egzemplarzy, przy 90 tys. w USA) opowiada historię życia i przyjaźni czworga przyjaciół. Bardzo ciężko się ją czyta. Nie dlatego, że źle napisana, przeciwnie, ale niekończący się ciąg nieszczęść, okrucieństwa i cierpień jest dla czytelnika trudny do zniesienia. Gdy się odkrywa następną tragedię, gdy nabiera przekonania, że oto głównego bohatera dosięgło już, co najgorsze, na kolejnej stronie znów dostaje obuchem i natyka się na kolejny koszmar. Co dziwne, natłok tych nieszczęść wcale nie zmienia się w parodię, każde kolejne jest w jakiś sposób oczywiste i wynika z poprzednich.

To jest właśnie perspektywa obserwatora polskiej polityki. Nie ma granicy, nie ma tabu, nie ma konwenansu. Walec się toczy i równa wszystko, co wystaje. Wydawało się, że nie można z naszą historią i wrażliwością świadomie grać na faszystowskich nutach? Można. Wydawało się, że mając za sobą Marzec ’68, getta ławkowe czasów międzywojnia i Jedwabne, nie można puszczać oka do antysemitów? Można.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (16)

 • georg(2018-02-25 12:22) Zgłoś naruszenie 2539

  Andrysiak - nie podoba sie nasz kraj to wyjedz,najlepiej do izraela , tam bedziesz mogl pluc ile dusza zapragnie

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • prawnik(2018-02-25 14:35) Zgłoś naruszenie 186

  Naród, pozbawiony wstydu, ginie. Bo wpada w pychę. A pycha to ulubiony grzech Szatana. Pycha prowadzi do gniewu i nieumiarkowania. My teraz odrzuciliśmy wstyd (a do wstydu powody mamy wielkie - np. samowładne doprowadzenie światowego mocarstwa I RP do upadku - z winy warcholstwa, katolskości, wojenkowatości i obskurantyzmu, brak Nobla w naukach technicznych na przestrzeni 100 lat)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sdsd(2018-02-25 13:01) Zgłoś naruszenie 163

  Już zaczynia się naganianie na rocznicę 1968

  Odpowiedz
 • normalna(2018-02-25 18:56) Zgłoś naruszenie 1010

  Panie Andrysiak, nie wiem czy "faszyści do szkół" ale panu jakieś nauki z pewnością nie zaszkodzą...

  Odpowiedz
 • RS (2018-02-25 14:25) Zgłoś naruszenie 913

  Piąta kolumna juz dziala.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obywatel świata(2018-02-25 13:33) Zgłoś naruszenie 88

  A ja nie rozumiem o co chodzi w takich tekstach pisanych przez dziennikarzy mających kłopot z historią Polski, jeżeli ludzie protestują przeciwko ustawie ipn o "obozach" to czy to jest równoważne ze stwierdzeniem że ci sami co protestują mordowali ludzi?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2018-02-25 19:11) Zgłoś naruszenie 67

  Rzecz w tym, że PIS posługuje się prawdą a Andrysiak i inni jemu podobni - fake newsami

  Odpowiedz
 • Bert(2018-02-25 19:15) Zgłoś naruszenie 37

  No cóż, jak widać 1/2 organ propagandowy axel springera toleruje wpisy siejące nienawiść do Polaków. Moje gratulacje.

  Odpowiedz
 • Waldemar Würzburg(2018-02-25 13:48) Zgłoś naruszenie 211

  Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku: “Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła.” Polaczki to ta sama rasa co ruskie! polaczki to slurzonce, białe murzyni, polaczek to makumba dla pana Ślązaka albo Niemca! NIEMCY – VW AUDI MERCEDES BMW OPEL LIDL KAUFLAND ROSSMAN OBI ALDI SIEMENS ADIDAS JACOBS ARIEL MILKA polaczki – kartoffle buraki cebula Mój Majster tak mówi polki to się nadają ino na P – Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostyttutki, a poloki ino na Penner – mennele i racje ma!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie