Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej powinna być utrzymana także na poziomie naszych relacji z Unią Europejską - oświadczył we wtorek w Bratysławie marszałek Sejmu Marek Kuchciński, komentując projekt rezolucji węgierskiego parlamentu na temat Polski.

We wtorek parlament węgierski ma głosować nad projektem rezolucji "o poparciu Polski wobec presji Brukseli", który złożył szef parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych Zsolt Nemeth.

Kuchciński podczas wtorkowego briefingu, po spotkaniu z szefem parlamentu Słowacji Andrejem Danko i premierem Robertem Fico, został zapytany przez dziennikarzy, czy podczas spotkań politycy zadeklarowali, że w słowackim parlamencie powstanie podobna rezolucja w sprawie Polski, jak ta którą przygotowali Węgrzy. "Jesteśmy w tej chwili w trakcie rozmów (zmierzających) do przygotowania jakichś poważniejszych deklaracji, form współpracy, w pewnym sensie współpracy strategicznej" - odparł Kuchciński. "Mamy wstępne zapewnienie, że podstawowa zasada współpracy w Grupie Wyszehradzkiej, czyli jeden wspiera drugiego, powinna być utrzymana także na poziomie naszych relacji z Unią Europejską" - dodał.

Według niego "to jest wyzwanie dla Słowacji i dla Polski". "Ponieważ - jak tłumaczył - mamy świadomość, że Słowacja jest w strefie euro, a Polska i inne państwa Grupy Wyszehradzkiej są poza strefą". "Ale jest wola, abyśmy na poziomie parlamentów poszukiwali (...) takich form współpracy, żeby to nie była przeszkoda, ale żeby Grupa Wyszehradzka wzmacniała się, a więc wspierała się również w takich kwestiach w stosunku do UE" - zaznaczył marszałek Sejmu.

W złożonym przez Nemetha projekcie rezolucji, opublikowanym na stronie węgierskiego parlamentu napisano, że węgierski parlament uważa za nieuzasadnione, iż Parlament Europejski i Komisja Europejska zainicjowały wszczęcie wobec Polski postępowania na podstawie art. 7 Traktatu o UE.

"Wzywamy rząd Węgier, by poparł Polskę, nie pozwolił uszczuplić zagwarantowanych w traktacie podstawowych praw Polski i nie popierał propozycji, które ograniczyłyby zasadnicze prawa wynikające z członkostwa Polski w UE" – napisano w projekcie rezolucji.

Zaapelowano w nim także do węgierskich posłów PE, by nie popierali propozycji instytucji UE, która popiera postępowanie przeciw Polsce wszczęte na podstawie artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że 15 listopada 2017 r. PE przyjął rezolucję dotyczącą sytuacji w Polsce, zgodnie z którą rozpocznie przygotowanie do zainicjowania postępowania na podstawie art. 7 przeciw polskiemu rządowi, a 20 grudnia Komisja Europejska ogłosiła, że zdecydowała o uruchomieniu postępowania zgodnie z art. 7.

autor: Anna Tustanowska, Rafał Białkowski