statystyki

Niemcy blisko końca rozmów o koalicji

autor: Bartłomiej Niedziński06.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 06.02.2018, 07:47
Trwające od 26 stycznia negocjacje między CDU/CSU a SPD są już na ostatniej prostej

Trwające od 26 stycznia negocjacje między CDU/CSU a SPD są już na ostatniej prostejźródło: ShutterStock

Czas tworzenia nowego rządu już teraz jest najdłuższy w historii RFN, a jeśli wszystko dobrze pójdzie, to powstanie on na przełomie lutego i marca.

Choć chadecja i socjaldemokracja zgodnie twierdzą, że są coraz bliżej zawarcia porozumienia w sprawie wielkiej koalicji, nie oznacza to jeszcze końca niemieckiego kryzysu rządowego. Nowy gabinet powstanie w najlepszym wypadku dopiero za kilka tygodni.

Wczoraj rano CDU/CSU oraz SPD wznowiły rozmowy, które zgodnie z pierwotnymi ustaleniami miały się zakończyć nie później niż w niedzielę o północy. – To będzie długi wieczór. Zakładam, że możemy się z tym uporać dziś, ale może nam też zejść do wczesnych godzin jutrzejszych – mówił dziennikarzom Volker Bouffier, wiceprzewodniczący CDU. Do chwili zamknięcia tego wydania DGP porozumienia nie osiągnięto. Punktami spornymi były dwa postulaty SPD – by zakazać pracodawcom stosowania krótkoterminowych kontraktów bez podawania uzasadnienia oraz by zastąpić mieszany publiczno-prywatny system opieki zdrowotnej jednym. Trzeba jednak przyznać, że w trwających od 26 stycznia negocjacjach sporo spraw już uzgodniono i faktycznie wygląda na to, że są one na ostatniej prostej.

Niemcy pozostają bez normalnie funkcjonującego rządu od wyborów z 24 września zeszłego roku. Jeszcze nigdy w historii Republiki Federalnej jego tworzenie nie trwało tak długo. Nawet jeśli porozumienie między przywódcami partyjnymi zostanie osiągnięte, nie jest to równoznacznie z powstaniem gabinetu. Umowę muszą jeszcze zatwierdzić członkowie obu partii. W przypadku CDU/CSU odbędzie się to podczas partyjnej konferencji, natomiast SPD przeprowadzi głosowanie wśród ponad 440 tysięcy swoich członków. Oznacza to podwójną komplikację. Po pierwsze, głosowanie pocztowe potrwa co najmniej dwa, trzy tygodnie. Po drugie – zatwierdzenie umowy wcale nie jest przesądzone. Socjaldemokraci w sprawie wielkiej koalicji są bowiem mocno podzieleni. Decyzję o podjęciu rozmów z chadecją poparło w styczniu tylko 56 proc. delegatów.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Ozi(2018-02-06 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    5 miesięcy po wyborach ciągle nie ma nowego rządu. I to nie jest złamanie zasad praworządności? Śmieszna jest ta cała Unia i Komisja Wenecka. Nikt nic nie mówi, wszystko ok.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie