statystyki

Lewandowski: Demony antysemityzmu i patriotyzm a litera prawa

autor: Bartosz Lewandowski01.02.2018, 07:58; Aktualizacja: 01.02.2018, 08:43
Projektowany przepis art. 55a w zamyśle jego twórców powstał w celu podjęcia efektywnej walki z coraz częstszym obciążaniem państwa i narodu polskiego odpowiedzialnością za zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodnie wojenne z czasów II wojny światowej.

Projektowany przepis art. 55a w zamyśle jego twórców powstał w celu podjęcia efektywnej walki z coraz częstszym obciążaniem państwa i narodu polskiego odpowiedzialnością za zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodnie wojenne z czasów II wojny światowej.źródło: ShutterStock

Dyskusja nad nowelizacją ustawy o IPN utwierdza przekonanie, że litera prawa to jedno, a jego twórcza i niejednokrotnie selektywna wykładnia funkcjonująca w debacie publicznej to drugie. Analizę prawną projektu należy poprzedzić truizmem. Za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej na obywatelach wielu państw (w tym Polski) odpowiedzialność spoczywa na Rzeszy Niemieckiej.

Prawdą jest jednak i to, że zdarzały się niechlubne przypadki obywateli polskich, którzy wydawali władzom hitlerowskim ukrywających się Żydów, okradali ich mienie czy dopuszczali się zwyczajnych mordów i pobić. Polacy niespecjalnie wyróżniali się np. w stosunku do członków narodu francuskiego czy czeskiego. Nikt nie kwestionuje udokumentowanych przez historyków zachowań godnych potępienia.

Projektowany przepis art. 55a w zamyśle jego twórców powstał w celu podjęcia efektywnej walki z coraz częstszym obciążaniem państwa i narodu polskiego odpowiedzialnością za zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodnie wojenne z czasów II wojny światowej. O tym, jak istotny jest to problem, świadczy powtarzający się w prasie zagranicznej zwrot „polskie obozy śmierci”. Problemy z wyciąganiem właściwych wniosków z historii mają również sami Polacy, co potwierdza choćby wypowiedź rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara: „wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu Holokaustu, w tym naród polski”.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie