statystyki

W Wenezueli nie ma alternatywy dla dyktatora

autor: Bartłomiej Niedziński30.01.2018, 08:07; Aktualizacja: 30.01.2018, 08:33
Nicolas Maduro

Nicolas Maduroźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: CRISTIAN HERNANDEZ

Opozycja jest podzielona w sprawie wyborów, a większość potencjalnych kandydatów ma zakaz startu, siedzi w więzieniu albo uciekła za granicę.

Nicolás Maduro doprowadził kraj do gospodarczej ruiny i większość mieszkańców chce jego odejścia, a mimo to najprawdopodobniej znów wygra wybory prezydenckie. W zeszłym tygodniu wenezuelskie zgromadzenie konstytucyjne zdecydowało o przyspieszeniu wyborów – zamiast pod koniec roku mają się one odbyć najpóźniej w kwietniu. Tym samym w praktyce ruszyła kampania wyborcza. Rządzący od 2013 r. Maduro od razu zadeklarował zamiar ubiegania się o drugą kadencję, oskarżając przy okazji opozycję o spiskowanie z USA w celu jego obalenia. – Donald Trump nie jest szefem Wenezueli. W Wenezueli rządzi naród, a nie imperia. Jestem gotowy. Wygramy zdecydowanie – zapowiedział na wiecu. Szybszy termin jest na rękę prezydentowi, ale w czwartek Sąd Najwyższy też postanowił mu pomóc w wygranej. Orzekł, że opozycja nie może zarejestrować wspólnego komitetu i wystawić jednego kandydata.

– Przyspieszenie wyborów jest obliczone na to, żeby osłabić zdolność mobilizacyjną opozycji. Nie ma ona w tej chwili jednego kandydata, a poza tym trwający kryzys infrastrukturalno-techniczny, czyli brak regularnych dostaw prądu czy niemożność płynnego przejechania z jednej części kraju do drugiej, bardzo utrudnia prowadzenie kampanii wyborczej, np. organizowanie komitetów czy dotarcie do wyborców w interiorze – mówi DGP Mateusz Mazzini, ekspert ds. Ameryki Łacińskiej z Polskiej Akademii Nauk.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie