Spotkanie ma rozpocząć się o godz. 12.35. Wcześniej w sobotę szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, a w piątek wieczorem - z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie z Kaczyńskim ma być ostatnim punktem dwudniowej wizyty Rexa Tillersona w Polsce.

Terlecki powiedział w sobotę dziennikarzom w Warszawie, że będzie to "bardzo ważne spotkanie". "Była rozmowa z premierem, wczoraj z panem prezydentem (...), ale najważniejszą osobą naszego obozu jest oczywiście Jarosław Kaczyński i na koniec podsumowanie wizyty sekretarza stanu Tillersona będzie właśnie u prezesa Kaczyńskiego" - podkreślił polityk.

Szef klubu PiS dodał, że rozmowa Kaczyński-Tillerson będzie dotyczyła "najważniejszych spraw naszych wzajemnych relacji polsko-amerykańskich". "Ale także polityki międzynarodowej, sytuacji w UE. Myślę, że będzie parę ważnych tematów" - ocenił Terlecki.

Wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin podkreślał z kolei, że "Polska jest strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych", o czym - jego zdaniem - świadczą zarówno piątkowe spotkania prezydenta Dudy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem w Davos, późniejsze piątkowe, wieczorne spotkanie prezydenta Dudy z Tillersonem w Warszawie, jak i sobotnia rozmowa z nim premiera Morawieckiego i Czaputowicza. "Świadczą o tym, że w agendzie polityki amerykańskiej Polska jest jednym z najważniejszych partnerów dzisiaj w świecie" - powiedział Sellin dziennikarzom w Warszawie.

Polityk zwrócił ponadto uwagę, że sekretarz stanu USA podczas obecnej wizyty w Europie odwiedził bilateralnie tylko trzy kraje: Wielką Brytanię, Francję i właśnie Polskę. "Wiemy, że w tym niestabilnym dzisiaj świecie trzeba mieć trwałych, solidnych partnerów. Wzajemnie się tak postrzegamy i relacje bilateralne są zarówno dla USA, jak i Polski bardzo ważne" - podkreślił Sellin. Tillerson wziął udział także w obradach Forum Ekonomicznego w Davos.

Tillerson z kolei mówił na sobotniej konferencji prasowej w Warszawie, że chciałby poznać "perspektywę" lidera PiS. "Prezes Kaczyński ma bardzo długą, ważną historię tutaj, w Polsce, w zakresie rozwoju Polski przez ostatnie 20 lat. I chcę zobaczyć, jaka jest jego perspektywa. Dla mnie jest to po prostu możliwość, aby usłyszeć coś nowego od lidera. Zawsze, kiedy mam okazję coś takiego zrobić, to z tego korzystam" - powiedział sekretarz stanu USA.