Brak uzgodnień w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia armią były powodem odłożenia nominacji generalskich 15 sierpnia i 11 listopada w 2017 r. Według mediów związek z odkładaniem mianowań miało także postępowanie SKW wobec gen. Kraszewskiego.

Dera pytany na antenie RMF FM, czy będzie "odwilż" w sprawie awansów generalskich, minister odpowiedział: "Jest współdziałanie pana prezydenta z ministrem obrony narodowej. Będzie przygotowany przez pana ministra system dowodzenia i w związku z tym domniemywam, że za tym pójdą również wnioski personalne".

Dera zaznaczył, że powodem braku nominacji był spór w kwestii systemu dowodzenia. "Dlatego prezydent mówił to publicznie wielokrotnie, że dopóki nie będzie uzgodnienia w sprawie systemu dowodzenia, dopóty nie będzie awansów generalskich. I tego zdania prezydent nie zmienia, również w tej chwili" - podkreślił.

Dziennikarz odniósł się do zapowiadanej kwestii weryfikacji orderów Virtuti Militari. Na początku listopada ówczesny wiceszef MON Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie, a Sejm szybko uchwali ustawę przewidującą pozbawienie stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego. Dworczyk wskazał też na konieczność pozbawiania odznaczeń, np. Virtuti Militari, morderców "żołnierzy wyklętych". Dera, odnosząc się do sprawy, powiedział, że trwa "procedura w tej kwestii".

Dera pytany w RMF, ile orderów zostało już zweryfikowanych, odpowiedział: "Jest trochę pracy przy tym. (...) Trwają prace i mogę powiedzieć, że zbliżają się do końca". (PAP)

autor: Paweł Dembowski