Senat nie zgodził się w ubiegłym tygodniu na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta, o co wystąpiła prokuratura. Za wyrażeniem takiej zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. Do wyrażenia zgody potrzeba było 51 głosów. Głosowanie senatorów było tajne.

Suski zaznaczył w środę w programie rozgłośni katolickich "Siódma9", że zostały rozpoczęte prace nad zmianą regulaminu Senatu. "Głosowania nie powinny być tajne, nie powinno być inaczej niż w Sejmie" - powiedział Suski.

Szef gabinetu premiera podkreślił, że "nie powinno być osób, które stoją ponad prawem". "To jest poważny błąd części senatorów" - ocenił.

Jak zapewnił, sam zagłosowałby za tym, "żeby wymiar sprawiedliwości mógł działać". "Myślę, że po powrocie tego tematu uda się zgłosować tak, żeby nikt nie miał wątpliwości, że my swoich nie chronimy" - dodał.

Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski poinformował w piątek, że otrzymał od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego polecenie przygotowania projektu pilnej nowelizacji regulaminu Senatu, znoszącej tajność głosowań personalnych.

Zgodnie z regulaminem Senatu, głosowanie w sprawach personalnych jest tajne, z wyłączeniem głosowań w sprawie składów komisji senackich oraz odwołania przewodniczącego komisji w przypadku złożenia przez niego marszałkowi Senatu pisemnej rezygnacji z pełnionej funkcji. Głosowanie tajne odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek napisała w piątek na Twitterze, że kierownictwo PiS "bardzo krytycznie" ocenia piątkową decyzję Senatu. Zapowiedziała, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosuje list do członków partii w tej sprawie.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział w środę, że wie, iż prace nad projektem zmian w regulaminie Senatu już się toczą. Ocenił, że taki projekt ujrzy światło dzienne już w przyszłym tygodniu, na najbliższym posiedzeniu Senatu.

W grudniu ub.r. CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych o korupcję, wśród nich syna senatora Koguta, Grzegorza - wiceprezesa małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym; której prezesem jest senator Kogut. Prokuratura chce postawić zarzuty, m.in. przyjęcia korzyści majątkowej na rzecz fundacji, również senatorowi Kogutowi, który zrzekł się immunitetu chroniącego parlamentarzystę i został przez PiS zawieszony w prawach członka partii.