statystyki

Socjaldemokracja i chce, i boi się koalicji z Angelą Merkel

autor: Michał Potocki23.01.2018, 07:34; Aktualizacja: 23.01.2018, 07:58
Ogromna wewnątrzpartyjna opozycja nie wróży nic dobrego ani przyszłości niemieckiej lewicy, ani trwałości koalicji.

Ogromna wewnątrzpartyjna opozycja nie wróży nic dobrego ani przyszłości niemieckiej lewicy, ani trwałości koalicji.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: JULIEN WARNAND POOL

Niemiecka lewica bije ostatnio rekordy antypopularności. 56 proc. – zaledwie taką większością głosów niedzielny zjazd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zgodził się na odnowienie wielkiej koalicji z chadekami z CDU i CSU. Ogromna wewnątrzpartyjna opozycja nie wróży nic dobrego ani przyszłości niemieckiej lewicy, ani trwałości koalicji.

– Cała Republika Federalna, ludzie w całej Europie patrzą teraz na nas. To ważny moment w historii naszej partii – mówił lider SPD Martin Schulz podczas pięciogodzinnych obrad, prosząc o poparcie dla lansowanej przez niego wizji „Große Koalition”. – Nie wolno chcieć rządzić za wszelką cenę, ale nie wolno też nie chcieć rządzić za wszelką cenę – dodawał, wbijając szpilę w przeciwników układu z chrześcijańskimi demokratami.

Schulz chciał sprawić wrażenie pewnego siebie, ale tak nie było. Gdy ogłoszono wyniki głosowania, szturchnął łokciem siedzącą obok szefową klubu parlamentarnego SPD Andreę Nahles, również zwolenniczkę rozmów z partią kanclerz Angeli Merkel. Ale ulga może się okazać przedwczesna. Na razie SPD osiągnęła z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) i jej siostrzaną Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) premiera Bawarii Horsta Seehofera wstępne porozumienie. Zgoda zjazdu z Bonn otwiera lewicy drogę do bardziej szczegółowych negocjacji. A ich wynik zostanie z kolei poddany pod wewnątrzpartyjne referendum. Jego rezultat nie jest pewny.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie