statystyki

Gasnąca historia tunezyjskiego sukcesu

autor: Bartłomiej Niedziński15.01.2018, 07:54; Aktualizacja: 15.01.2018, 08:05
W protestach przeciwko podwyżkom zginęła jedna osoba, a pięciu demonstrantów zostało rannych.

W protestach przeciwko podwyżkom zginęła jedna osoba, a pięciu demonstrantów zostało rannych.źródło: ShutterStock

Arabska wiosna przyniosła Tunezyjczykom demokrację, ale nie poprawiła ich sytuacji materialnej.

Coraz mocniej chwieje się opinia o Tunezji jako jedynym kraju, który odniósł sukces po arabskiej wiośnie sprzed siedmiu lat. Mimo ogłoszonych wczoraj przez władze ustępstw nie słabną trwające od ponad tygodnia protesty przeciw polityce gospodarczej rządu.

Bezpośrednią przyczyną antyrządowych wystąpień, które zaczęły się w poprzednią niedzielę, było podniesienie w tegorocznym budżecie stawek VAT na wiele produktów, w tym paliwo, internet oraz rozmowy telefoniczne, produkty rolne, jak owoce i warzywa, czy kosmetyki. Rząd został do tego zmuszony, bo w ramach wartej 2,9 mld dol. pożyczki otrzymanej w 2015 r. od Międzynarodowego Funduszu Walutowego zobowiązał się do zmniejszenia deficytu budżetowego, a w zeszłym miesiącu MFW wezwał Tunezję do podjęcia pilnych działań w sprawie deficytu.

W efekcie podwyżki podatków oraz cięć w wydatkach budżet zakładał, że tegoroczny deficyt spadnie do 5 proc. PKB. Premier Jusuf asz-Szahid zapewniał, że 2018 będzie ostatnim trudnym rokiem, a od przyszłego gospodarcza kondycja kraju będzie się poprawiać, ale Tunezyjczyków to nie przekonało. Protesty przeciw podwyżkom zaczęły się rozszerzać, czemu sprzyjał fakt, że zbiegły się one z rocznicą arabskiej wiosny, która zaczęła się właśnie w Tunezji. Wczoraj minęła rocznica ustąpienia prezydenta Zajna al-Abidina ibn Alego, który rządził tym krajem przez 23 lata. W niektórych miejscach demonstracje przybrały dość gwałtowny przebieg. Podpalano samochody i budynki służb bezpieczeństwa. Jak do tej pory w protestach zginęła jedna osoba, rannych zostało pięciu demonstrantów i 93 policjantów, zaś ponad 800 osób aresztowano.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie