Dofinansowanie na realizację projektów otrzymało 16 wielkopolskich placówek. Łączna suma projektów to ponad 105 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 75 mln zł.

W piątek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowy z częścią beneficjentów. Jak mówił, „potrzeby w placówkach opieki zdrowotnej są właściwie nieustające i staramy się je zaspokajać zarówno z budżetu województwa, jak i korzystając z funduszy Unii Europejskiej”.

„Dofinansowanie zostało przyznane projektom naszych szpitali wojewódzkich, wysokospecjalistycznych i projektom szpitali powiatowych, jak również podmiotów, które na rynku medycznym funkcjonują, a są np. podmiotami prywatnymi – one też mają prawo sięgnąć po te środki. Wszystkie projekty skupiły się głównie na wyposażeniu w nowoczesny sprzęt medyczny, od tak wyrafinowanych urządzeń jak robot chirurgiczny Da Vinci” – powiedział marszałek.

System do chirurgii robotowej Da Vinci dzięki dofinansowaniu zamierza zakupić Wielkopolskie Centrum Onkologii. Robot Da Vinci to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie medyczny system robotowy na świecie, wspomagający operacje chirurgiczne. Jak tłumaczył PAP dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki, ten system charakteryzuje się niezwykłą precyzją i małą inwazyjnością. Wielkopolskie Centrum Onkologii będzie pierwszą placówką w regionie, która będzie dysponowała takim sprzętem.

„Jak wynika ze statystyk, na świecie przy pomocy chirurgii robotowej dominują zabiegi w zakresie chirurgii ginekologicznej i urologicznej – to jest przeważająca większość. Również dynamicznie rozwija się ta chirurgia w zakresie nowotworów głowy i szyi, oraz w zakresie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. To taka główna pula zabiegów, jakie mogą być wykonywane przy pomocy tego urządzenia” – powiedział.

„Robot chirurgiczny to znacząco udoskonalona wersja laparoskopii (…) i dodatkowo cała skomputeryzowana machina, która precyzyjnie przenosi ruchy palców chirurga, który siedzi obok i widzi na ekranie zwizualizowany cały obszar operacyjny, i który przy pomocy ruchów palców manipuluje wewnątrz ciała tymi pięcioma ramionami. Przekłada się to na większą precyzję, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko powikłań i tym samym – bezpieczniejszą chirurgię” – dodał.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał także środki unijne z WRPO 2014+ na projekt Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii zakładający modernizację Szpitala w Ludwikowie i powstanie oddziału onkologii „jednego dnia”, w którym pacjent przebywa do 24 godzin. Sprzęt i wyposażenie medyczne zakupią także szpitale w Poznaniu i Chodzieży. Pieniądze z UE na realizację projektów trafiły także do Wojewódzkich Szpitali Zespolonych w Lesznie, Kaliszu i Koninie. (PAP)

autor: Anna Jowsa