W dniach 4-5 stycznia Kukiz'15 planuje wyjazdowe posiedzenie klubu w Ciechocinku; omówiona wówczas zostanie strategia ruchu na 2018 rok, w tym na wybory samorządowe. Wśród projektów, które Kukiz'15 zamierza złożyć w przyszłym roku w Sejmie jest m.in. nowela ustawy o sądach powszechnych.

W pierwszym tygodniu nowego roku, przed pierwszym posiedzeniem Sejmu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu Kukiz'15 w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie). Paweł Kukiz powiedział PAP, że będzie to spotkanie dotyczące m.in. planów ugrupowania na 2018 rok.

Jednym z najważniejszych punktów obrad ma być strategia Kukiz'15 na jesienne wybory samorządowe. "Chcemy kampanię oprzeć na nazwiskach, na osobach uczciwych" - mówi PAP Paweł Kukiz. "Jeżeli na listach Marka Jurka (lidera Prawicy Rzeczpospolitej - PAP), Janusza Korwin-Mikkego (lidera partii Wolność) czy Solidarności'80 znajdą się tacy kandydaci, to będziemy ich popierać" - dodał.

Według Kukiza, problemem ruchu jest brak struktur lokalnych. Stąd w czerwcu ruszyła strona https://samorzadyzkukizem.pl, za pośrednictwem której obywatele mogą zgłaszać swoje kandydatury do wyborów samorządowych.

Ruch Kukiz'15 nie wyklucza również wejście w lokalne koalicje; tego m.in. dotyczyć będzie spotkanie w Ciechocinku.

Wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski poinformował PAP, że wśród omawianych zagadnień znajdzie się m.in. kwestia kwoty wolnej od podatku. "Chcemy przeprowadzić ofensywę społeczną m.in. poprzez kampanie informacyjną polegającą na wytłumaczeniu społeczeństwu ważności tej kwestii. Jeśli społeczeństwo zrozumie i zacznie się protest, presja społeczna na rządzących, żeby te kwotę ruszyć i rozpocząć proces podwyższania tej kwoty" - zaznaczył poseł.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka mówił PAP, że klub będzie się skupiał na projektach ustaw dotyczących "obniżaniu podatków i poszerzanie wolności obywateli" przedstawiając je podczas organizowanych przez siebie "Poniedziałków wolności" i wywierając "presję legislacyjną na rządzących". Wśród propozycji znajdą się m.in. ułatwienia legislacyjne dla kierowców.

Inne ważne zagadnienie to reforma sądownictwa, która ma wprowadzić znaną w XX-leciu międzywojennym w Polsce instytucję sędziów pokoju w sądach powszechnych. Klub obecnie pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej to rozwiązanie. "Będziemy chcieli tę ustawę przeforsować w Sejmie, bo to będzie realny wymiar reformy wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił Rzymkowski. "Nagle pojawi się czynnik, który jest pochodzący z wyboru, jest kadencyjny i odciąża wymiar sprawiedliwości od tych prostych spraw" - powiedział.

Wśród flagowych pomysłów Kukiz'15 w 2018 roku Rzymkowski wymienia również politykę wschodnią i relacje polsko-ukraińskie. "Jak państwo polskie powinno zachowywać się wobec imigrantów ekonomicznych z Ukrainy w Polsce, bo to na polskiej prowincji, której jestem przedstawicielem, wywołuje spore emocje wśród mieszkańców, którzy narzekają na swoich sąsiadów - Ukraińców, którzy nie asymilują się tak jak powinni. To są oczywiście pojedyncze przypadki, ale takie, które rzutują na całą społeczność" - zauważył poseł.

Jeden z liderów ugrupowania - Marek Jakubiak zaznaczył, że w 2018 roku jednym z priorytetów klubu może stać się sejmowa komisja dotycząca wyłudzeń podatku VAT, która jego zdaniem powinna wystartować w okolicach stycznia i lutego. "Na pewno będziemy naciskać, żeby tę komisję ruszyć, bo czasu mało, a bardzo dużo rzeczy jest w niej do załatwienia" - przyznał poseł.

Jak dodał, samo powstanie komisji może się jednak nie powieść ze względów na uzupełnienie składu komisji Amber Gold, która po odejściu dwójki jej członków z PiS - Marka Suskiego i Jolanty Kopcińskiej do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może doprowadzić do tego, że "PiS rozłoży ręce i powie, że nie ma kogo desygnować do komisji ds. VAT".

Klub Kukiz'15 w momencie wejścia do Sejmu w 2015 roku liczył 41 posłów. Obecnie jest to 30 osób. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski