Schetyna zaapelował w sobotę, w trakcie wystąpienia na posiedzeniu Rady Krajowej PO, o powołanie wspólnego prezydium PO i Nowoczesnej oraz o "natychmiastowe zacieśnienie współpracy" w parlamencie i poza nim.

Lubnauer powiedziała w poniedziałek w Łodzi, że chce współpracować ze Schetyną, ale nie zgadza się na to, żeby przy pomocy mediów składać Nowoczesnej propozycje. "Dla mnie do przyjęcia są tylko te propozycje, które wspólnie ustalimy na zamkniętych spotkaniach szefów partii. Propozycje, które padają przez media, traktuję jako pozorne" - powiedziała.

"Potrzebujemy koalicji, potrzebujemy koalicji na wybory samorządowe. Natomiast nie mogę zgodzić się na to, żeby przy pomocy mediów składać nam propozycje, ponieważ dla mnie konsekwentnie do przyjęcia są te propozycje, które wspólnie ustalimy na spotkaniu szefów partii" - powiedziała Lubnauer.

Podkreśliła, że polityka jest sprawą poważną i odpowiedzialność za Polskę nakazuje zawarcie koalicji, ale - jak zaznaczyła - koalicji, która będzie podmiotowa i tożsamościowa, którą zawarta zostanie "na zasadzie porozumienia stron na spotkaniu, a nie przez media".

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała PAP, że nie wyobraża sobie, by do spotkania liderów PO i Nowoczesnej nie doszło. "Na pewno dojdzie" - stwierdziła. Zaznaczyła jednak, że w tej chwili nie ma konkretnej informacji, kiedy takie spotkanie mogłoby się odbyć, a - jak dodała - "do świąt jest jeszcze cały tydzień".

Kidawa-Błońska dodała, że coś więcej będzie mogła powiedzieć, po wtorkowym posiedzeniu zarządu swej partii. Podkreśliła przy tym, że PO i Nowoczesna tak naprawdę już współpracują. "Jeżeli popatrzymy na pracę nad ustawami, na to, jak wspólnie zgłaszamy projekty, bo przecież Nowoczesna sama nie może zgłosić, więc musimy pomagać; jak pracują zespoły ds. sądownictwa, gdzie działa Kamila Gasiuk-Pihowicz z Borysem Budką. Naprawdę działamy i współpracujemy" - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Jak zaznaczyła, na pewno spotykanie się prezydiów obu partii przyspieszyłoby podejmowane w Sejmie wspólne działania. "Wiem, że pani Lubnauer od niedawna jest szefową partii i musi sobie ją poukładać. Rozumiem to. Tylko uważam, że wcześniej czy później ta współpraca będzie się musiała jeszcze mocniej ułożyć, bo zbliżamy się do wyborów i szybsza wymiana informacji, szybsze wspólne podejmowanie decyzji, na pewno będzie z korzyścią" - podkreśliła Kidawa-Błońska. Dodała, że "potrzeba czasu i spokoju, ale na pewno tak się stanie.

Liderka Nowoczesnej odniosła się też w poniedziałek do słów swojego partyjnego kolegi, b. szefa ugrupowania, Ryszarda Petru, który ocenił, że apel Schetyny ws. powołania wspólnego prezydium PO i Nowoczesnej to "ciekawa propozycja". Według Petru to jest "deklaracja godna rozważenia, trzeba ją przedyskutować, jak to mogłoby wyglądać w praktyce".

Lubnauer stwierdziła, że Petru musi zrozumieć, iż przestał być przewodniczącym Nowoczesnej i że w partii obowiązuje stanowisko większości. Powiedziała też, że Rada Krajowa Nowoczesnej dość jednoznacznie opowiedziała się, jakiej koalicji chce z PO. "Ryszard Petru nie może głosić swoich własnych decyzji, które są sprzeczne z tym stanowiskiem" - dodała.