Lider Porozumienia podkreślił, że jego ugrupowanie liczy na to, iż ich program znajdzie "szersze niż do tej pory" odzwierciedlenie w priorytetach rządowych.

"Nie jest tajemnicą, że Porozumienie kładzie nacisk przede wszystkim na sprawy gospodarcze, w tym sensie, z tego punktu widzenia, expose premiera Mateusza Morawieckiego, to był miód na nasze serce" – powiedział Gowin.

Jak poinformował, obecnie jego partia intensywnie rozbudowuje swoje struktury i przyjmuje nowych członków.

"Cieszę się w takim samym stopniu z akcesu młodych ludzi - którzy po raz pierwszy decydują się angażować w politykę, jak i z akcesu rozmaitych doświadczonych samorządowców, czy polityków" – podkreślił Gowin.

Pytany, czy możliwe jest rozszerzenie Porozumienia o kolejne środowiska polityczne, Gowin odparł, że są prowadzone obecnie rozmowy w tej sprawie, zarówno z posłami, jak i senatorami. Na pytanie, z parlamentarzystami których ugrupowań prowadzone są rozmowy, odpowiedział, że przede wszystkim z Platformy, lecz nie tylko.

"To są indywidualne decyzje polityków, rozczarowanych jałowością, zwłaszcza programową, całego obozu opozycji. W skali kraju, akces do nas, zgłosiły już dziesiątki polityków Platformy. W najbliższym czasie ogłosimy kolejny taki fakt" – zapowiedział wicepremier.

Jak zaznaczył, ogłoszenie przejść kolejnych polityków do Porozumienia, to kwestia "najbliższych dni".

Lider Porozumienia pytany, czy odbył rozmowy w tej sprawie m.in. z b. senatorami PO: Andrzejem Misiołkiem i Leszkiem Piechotą, którzy w środę poinformowali o opuszczeniu Platformy, nie ukrywał, że z tymi politykami współpracował w ramach tzw. konserwatywnego skrzydła PO. "Już po moim odejściu z Platformy, pozostawaliśmy w kontakcie, ale o ich dalszych losach nie chcę dzisiaj niczego przesądzać, to oni będą podejmować i ogłaszać decyzje" – zastrzegł Gowin.

Na początku listopada odbył się w Warszawie kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencja Zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych. Formacje te utworzyły nowe ugrupowanie polityczne - Porozumienie. Prezesem nowej partii został wicepremier Jarosław Gowin.

Do partii Porozumienie przystąpił m.in. b. poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas. W składzie nowej formacji znalazła się ponadto była posłanka Kukiz'15 Magdalena Błeńska oraz senator Józef Zając. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Rafał Białkowski