Szef KIG odniósł się do czwartkowej decyzji Komitetu Politycznego PiS, który przyjął rezygnację premier Beaty Szydło z funkcji. Jednocześnie Komitet wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego.

"W mojej opinii premierem powinien zostać lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński, bo to przecież on podejmuje wszystkie najważniejsze decyzje. Ale kandydatura Mateusza Morawieckiego nie jest zła - przede wszystkim dlatego, że ma on obycie międzynarodowe, potrafi poruszać się w środowisku biznesowym. To atuty, które mogą pomóc w zmianie polskiego wizerunku za granicą, szczególnie w Unii Europejskiej" - powiedział Arendarski.

Jak podkreślił prezes KIG dla polskiego biznesu najważniejsze jest, by nowy premier realizował taką politykę, która będzie wzbudzała zaufanie przedsiębiorców; dzięki temu "może wreszcie ruszą inwestycje, które - jak wiadomo - są słabe".

Z listopadowych danych GUS wynika, że inwestycje w III kwartale wzrosły o 3,3 proc. rok do roku, zaś popyt krajowy wzrósł o 3,9 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że inwestycje wzrosły o 5,2 proc.