"Miełlud, czyli dzień narodzin proroka Muhammada (Mahometa) obchodzony nieomal w całym świecie muzułmańskim, właściwie od zawsze obecny jest w tradycji religijnej polskiej społeczności tatarskiej" - powiedział PAP Musa Czachorowski, rzecznik Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

To właśnie Tatarzy stanowią największą grupę polskich wyznawców islamu. Miełlud do głównych świąt religijnych w kalendarzu muzułmańskim nie należy; są nimi Ramadan Bajram (z okazji zakończenia postu) oraz Kurban Bajram (Święto Ofiarowania).

Czachorowski zwrócił jednak uwagę, że Miełlud jest nie tylko wyrazem pamięci o proroku, ale też służy integracji lokalnych społeczności, takich jak polscy Tatarzy.

W Białymstoku okolicznościowe spotkanie związane z tym świętem odbędzie się w czwartek wieczorem w Domu Kultury Muzułmańskiej. Organizuje je zarząd muzułmańskiej gminy wyznaniowej w tym mieście oraz nauczyciele i uczniowie religii muzułmańskiej. Zgodnie z tradycją, w programie jest m.in. recytacja Koranu, prezentacja poświęcona prorokowi Muhammadowi, okolicznościowe modlitwy i poczęstunek.

Wyznający islam polscy Tatarzy, których historia obecności na ziemiach RP ma ponad sześćset lat, są współcześnie jedną z najmniejszych w kraju grup etnicznych. Ich liczbę szacuje się na ok. 2-3 tys.; największe skupiska Tatarów są w województwie podlaskim.

Liczba muzułmanów należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, szacowana jest na ok. 5 tys. osób. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk