Podczas sobotniej demonstracji narodowców w centrum Katowic zdjęcia eurodeputowanych PO, którzy głosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie naruszania przez Polskę fundamentalnych wartości UE, zawisły na atrapach szubienic.

"To czy doszło do złamania prawa oceni prokuratura. W tym przypadku wszyscy, którzy eksponowali tego rodzaju portrety - dane są ustalone, materiał został przeanalizowany przez policję i przekazany prokuraturze. Policja działa na podstawie i w granicach prawa. Policja nie jest od oceny tego czy dane działania są sprzeczne z prawem czy też nie. Policja jest od tego żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Błaszczak.

Szef MSWiA skomentował również zapowiedź szefa PE Antonio Tajaniego, iż zwróci się do premier Beaty Szydło o zapewnienie bezpieczeństwa polskim europosłom.

"Na miejscu pana Tajaniego bardziej bym się troszczył o bezpieczeństwo posłów do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Dwa dni temu doszło tam, po raz trzeci od 11 listopada, do zamieszek na ulicach miasta. W Brukseli jest niebezpiecznie" - powiedział Błaszczak.

"Mam nadzieję, że pan przewodniczący Tajani zwróci się także do szefa rządu belgijskiego o zapewnienie bezpieczeństwa posłom do Parlamentu Europejskiego" - dodał minister.

W sobotę na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, przy pomniku Wojciecha Korfantego, zgromadziło się – według policji - ok. 70 przedstawicieli środowisk narodowych. Zgromadzenie zgłoszono pod nazwą "Stop współczesnej Targowicy". Organizatorzy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce: Danuty Huebner, Róży Thun, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery, Michała Boniego i Janusza Lewandowskiego.

Jak podawała policja, w trakcie demonstracji nie doszło do "gwałtownego naruszenia porządku, które wymagałoby natychmiastowej interwencji policjantów obecnych na miejscu". Mundurowi analizują jednak przebieg manifestacji "w związku z propagowanymi przez uczestników treściami oraz formą ich prezentacji".

Zebrane przez policję materiały z sobotniej pikiety narodowców analizowane są także przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. Postępowanie w tej sprawie zapowiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Tajani zapowiedział, że w związku z incydentem, jaki miał miejsce w Katowicach, napisze list do premier Szydło. "Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa posłom do PE tak, aby bez obaw mogli wyrażać niezależne opinie. Konieczne jest także przeciwstawienie się tym, którzy szerzą nienawiść poprzez pokazywanie skandalicznych zdjęć powieszonych polityków" - podkreślił.

Parlament Europejski przyjął w połowie listopada rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa, które "mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce". W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości.

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, SLD wstrzymało się od głosu, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Większość PO wstrzymała się od głosu, ale sześcioro europosłów poparło ten dokument.

Europosłowie ani krajowi parlamentarzyści nie są objęci ochroną, ale zgodnie z ustawą o BOR minister spraw wewnętrznych może podjąć decyzję o zabezpieczeniu kogoś "ze względu na interes państwa". Do zadań BOR należy ochrona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz ministra właściwego do spraw zagranicznych.

autor: Grzegorz Dyjak