"W czerwcu 2018 roku linia zamknie bazę operacyjną w Porcie Lotniczym Lublin nie rezygnując jednak z lotów z Lublina. Wizz Air będzie kontynuować operacje na pięciu trasach z Lublina do Eindhoven, Londynu Luton, Kijowa, Oslo Torp i Sztokholmu Skavsta. Airbus A320 umieszczony dotychczas w bazie w Lublinie wzmocni działalność Wizz Aira w Porcie Lotniczym w Katowicach" - poinformowała spółka w komunikacie.

Jak tłumaczy przewoźnik, podjęte działania mają na celu dostosowanie siatki połączeń przewoźnika oraz liczby miejsc w sprzedaży do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów. Linia podkreśliła, że "wszyscy pracownicy lubelskiej bazy będą mieć możliwość dalszej pracy dla Wizz Air w innych lokalizacjach z siatki połączeń Wizz Aira, przy jednoczesnym wsparciu linii w zmianie miejsca pracy".

"Dostosowanie planu przepustowości do potrzeb rynku pozwalają Wizz Air na uruchomienie dziesięciu nowych tras z Polski. Połączą one Katowice z Porto, Monachium, Lwowem, Charkowem, Malagą, Faro i Podgoricą, Gdańsk z Lwowem, Warszawę z Podgoricą, a także Poznań z Dortmundem" - czytamy.

Od przyszłego roku rejsy na trasie: Katowice-Porto (Portugalia) rozpoczną się 22 czerwca, Katowice-Monachium (Niemcy)- 20 czerwca, Katowice-Lwów (Ukraina) - 26 marca, Katowice-Charków (Ukraina) - 20 czerwca, Katowice-Malaga (Hiszpania)- 17 czerwca, Katowice-Faro (Portugalia) - 16 czerwca, Katowice-Podgorica (Czarnogóra)- 18 czerwca, Warszawa-Podgorica (Czarnogóra) - 18 czerwca, Gdańsk-Lwów - 26 marca i Poznań-Dortmund (Niemcy)- 20 maja.

"Po niedawnym ogłoszeniu znaczących zmian w rozwoju naszej linii w bazach w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie, uruchamiamy 10 nowych tras w Polsce, zwiększając liczbę dostępnych miejsc w sprzedaży o 27 proc. w 2018 roku" - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu ds. handlowych w Wizz Air George Michalopoulos.

W sprzedaży w 2018 roku jest ponad 11,34 mln miejsc na trasach w polskiej siatce połączeń, co stanowi wzrost o 27 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Pierwszy lot Wizz Aira z Polski odbył się w maju 2004 roku. W sumie ponad 55 milionów pasażerów skorzystało z lotów przewoźnika. Od stycznia do października br. linia przewiozła ponad 6,84 mln pasażerów na trasach z i do Polski, co stanowi wzrost o 16 proc. w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku.

Linia do marca 2018 r. ma umieścić trzy samolotów w bazach w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie, co oznacza, że w marcu przyszłego roku Wizz Air będzie dysponować 25 samolotami we wszystkich bazach w Polsce, zatrudniając ponad 900-osobową załogę.

W ofercie Wizz Air obecnie są 162 trasy z ośmiu lotnisk w Polsce m.in. z Warszawy, Katowic, Gdańska, Wrocławia, Krakowa.

Obecnie flota przewoźnika składa się z 87 samolotów typu Airbus A320 i A321 latających z 27 baz na ponad 550 trasach łączących 145 lokalizacji w 43 krajach. Wizz Air jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie jako WIZZ oraz zrzeszoną w FTSE 250 i FTSE All-Share Indices. Linia należy do Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA).

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w pierwszym półroczu tego roku Wizz Air przewiózł na pokładach swoich samolotów do i z Polski ponad 3 mln 442 tys. podróżnych, uzyskując tym samym 20,83 proc. udział w naszym rynku.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

edytor: Marek Michałowski