statystyki

Niemcy buksują. Zmiany w Unii zamrożone

autor: Jakub Kapiszewski22.11.2017, 07:55; Aktualizacja: 22.11.2017, 08:32
Słabość Angeli Merkel w naturalny sposób wzmacnia siłę prezydenta Francji

Słabość Angeli Merkel w naturalny sposób wzmacnia siłę prezydenta Francjiźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: FELIPE TRUEBA

Problemy związane z powołaniem nowego rządu w Berlinie nie pozostaną bez wpływu na Wspólnotę. Zyskać na tym może Emmanuel Macron.

W jaki sposób problemy nad Szprewą przekładają się na Wspólnotę, najlepiej podsumował szef holenderskiej dyplomacji Halbe Zijlstra. – To bardzo zła wiadomość. Niemcy to wpływowy kraj w Unii Europejskiej. Jeśli nie mają rządu, to znaczy, że nie mają społecznego mandatu. W związku z tym ciężko będzie im podejmować ważne decyzje – stwierdził minister. A tak się składa, że w Unii nadszedł czas ważnych decyzji.

Reforma strefy euro, współpraca w zakresie obrony, usprawnienie jednolitego rynku, kształt Parlamentu Europejskiego, rozmowy nad przyszłym unijnym budżetem oraz rozszerzeniem UE o pozostałe państwa bałkańskie. Decyzje w każdym z tych obszarów miały zapaść na kilku najbliższych szczytach Rady Europejskiej zgodnie z harmonogramem opracowanym niedawno przez przewodniczącego RE Donalda Tuska.

Dla przykładu: na najbliższym spotkaniu szefów rządów państw UE w połowie grudnia miały rozpocząć się rozmowy o przyszłości wspólnej waluty. Bez stabilnej koalicji w Berlinie nie ma na to szans. Już w tej chwili plan Tuska, który zakładał, że decyzje w sprawie reformy strefy euro zapadną na szczycie RE w czerwcu przyszłego roku, można wyrzucić do kosza. Nawet jeśli w Niemczech dojdzie do rozpisania nowych wyborów – co nie nastąpi szybko – nowy rząd powstanie najwcześniej na wiosnę.

Zagrożone są również drobniejsze kwestie, takie jak chociażby konkretne rozwiązania dotyczące jednolitego rynku cyfrowego. Utrzymanie dużego tempa prac w tym zakresie jest priorytetem, ale bez jasnego stanowiska Berlina w wielu punktach negocjacje utkną w miejscu.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie