statystyki

Brexit już nie do odkręcenia. Czy istnieje szansa na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE?

autor: Bartłomiej Niedziński14.11.2017, 07:52; Aktualizacja: 14.11.2017, 08:17
Czy istnieje szansa na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE?

Czy istnieje szansa na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE?źródło: ShutterStock

Pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej jest możliwe, ale mało prawdopodobne – konieczne byłoby spełnienie zbyt wielu warunków w zbyt krótkim czasie.

Im wolniej posuwają się negocjacje w sprawie warunków wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tym częściej publicznie stawiane są pytania, czy brexit można jeszcze odwrócić. Teoretycznie tak, choć taki scenariusz wymaga koincydenci czasowej kilku zdarzeń, co mocno redukuje jego prawdopodobieństwo.

Najnowszym przyczynkiem do pytań o odwracalność brexitu jest niedzielny wywiad głównego unijnego negocjatora Michela Barniera, który powiedział, że UE przygotowuje się na ewentualność całkowitego załamania się rozmów, a także ustawa uchylająca (EU Repeal Bill), która dziś wraca pod obrady Izby Gmin.

Jej celem jest przeniesienie unijnych rozporządzeń do brytyjskiego systemu prawnego, tak aby w momencie wyjścia z UE nie powstała próżnia prawna, ale opozycyjni deputowani i część przeciwnych wyjściu z UE konserwatystów będą próbowali przeforsować do niej poprawki osłabiające brexit. Z kolei premier Theresa May zaproponowała, żeby zapisać w niej 29 marca 2019 r. jako nieodwracalną datę opuszczenia Unii.

Nawet jeśli członkowie Izby Gmin będą głosować nad wynegocjowanymi warunkami wyjścia z Unii – a wszystko wskazuje na to, że będą – to jest prawie niemożliwe, by zawetowali porozumienie, gdyż byłoby to sprzeciwieniem się woli wyborców wyrażonej w referendum. Aby nie doszło do brexitu, potrzebny byłby drugi plebiscyt, ale na to na razie się nie zanosi.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie