"Polska Fundacja Narodowa z dużym niepokojem zauważa informacje pojawiające się w niektórych mediach, przedstawiające Marsz Niepodległości jako marsz "nazistów". Takie odwrócenie pojęć jest dezinformacją, godzącą w dobre imię Polski i będącą dla Polaków obrazą. W Marszu nie uczestniczyli faszyści czy naziści – brali w nim udział Polacy cieszący się wolnością odzyskaną w 1918 roku po latach zaborów, ponownie zaś w 1989 roku po okresie okupacji niemieckiej i zniewolenia przez Związek Sowiecki" - podano w oświadczeniu.

Dodano, że w "Polsce praktycznie każda rodzina została dotknięta niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem". "Wielu spośród maszerujących, to kombatanci, którzy walczyli z obydwoma totalitaryzmami oraz potomkowie tych, którzy zginęli z rąk niemieckich nazistów, sowieckich i polskich komunistów". Polska Fundacja Narodowa uważa, że określenie uczestników Marszu „nazistami” jest rzeczą skandaliczną, wymagającą sprostowania i natychmiastowych przeprosin" - czytamy.

W komunikacie podano, że 11 listopada w święto swojej Niepodległości w różnorodnych uroczystościach, które miały miejsce na terenie całego kraju brała udział młodzież, kombatanci, organizacje społeczne, stowarzyszenia i partie polityczne. "W oficjalnych obchodach wziął udział prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz zaproszeni goście, m.in. były polski premier - Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej - przypomniano.

Podkreślono, że podobnie jak w ostatnich latach, wydarzeniem skupiającym największą liczbę uczestników był Marsz Niepodległości. "Pod biało-czerwonymi flagami narodowymi brały w nim udział środowiska niepodległościowe, kombatanci, mieszkańcy Warszawy oraz przyjezdni goście. Jak co roku dużą część 60-tysięcznego pochodu stanowiły rodziny z dziećmi" - napisano.